Të gatuajmë me zonjën Vjollca/ Tavë me pulë e makarona dhe Përvëlak (VIDEO)

Tavë me pulë dhe makarona

Përbërësit:

1 pulë

1 qepë

3 thelpinj hudhra

2 lugë gjelle majdanoz

400 gr pure domate

Majdanoz

Kripë dhe piper i zi

500 gr makarona të vogla tub

Përgatitja:

Pastrojmë pulën dhe e ndajmë në racione. Vendosim në zjarr një tenxhere me 1.5 litra ujë dhe sapo uji të valojë vendosim në të copat e pulës, një lugë çaji kripë dhe e lëmë të ziejë për 20 minuta.

Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri kaurdisim qepën të prerë në kubukë të vegjël, shtojmë hudhrat të prera imët, purenë e domates, majdanoz, makaronat të paziera. Shtojmë lëngun e pulës dhe I lëmë të marrin valë për 5 minuta. Më pas i transferojmë makaronat në tepsi, vendosim dhe copat e mishit mbi të dhe shtojmë dhe lëngun e mishit që ka tepruar. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius, për 25 minuta.

Përvëlak

Përbërësit:

1 gotë miell misri

Gjalp, vaj

1 gotë ujë të ngrohtë

2 gota kos ose dhallë

1 gotë qumësht

150 gr djathë i bardhë

Pak piper të kuq

Kripë

Përgatitja:

Ngrohim 3 lugë gjelle vaj dhe një lugë gjelle gjalp dhe në të kaurdisim miellin e misrit për 2 minuta, pa i dhënë ngjyrë.

Shtojmë ujin e ngrohtë duke e trazuar vazhdimisht. Shtojmë dhallën ose kosin dhe qumështin dhe vazhdojmë përzierjen. Rregullojmë shijen me kripë dhe trazojmë derisa anët të fillojnë të shkëputen. Nëse ju rezulton e trashë mund të shtoni ujin e ngrohtë kos, dhallë apo qumësht për të rregulluar kosistencën që dëshironi.

E shërbejmë në pjata. Shkrijmë 50 gr gjalp, I shtojmë një majë piper dhe spërkatim pjatën. I shtojmë dhe pak djathë të bardhë të thërrmuar para se ta servirim. Ju bëftë mirë.

D.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një ditë pas dorëheqjeve masive, ‘i vihet kyçi’ PD-së së Korçës! Qytetarët: Shkak Basha, vetëm gishtat ngre lart dhe asgjë