VIDEO/ Ekzekutohet me kallashnikov Demir Backa, vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit i vrarë në '97! Dy autorët qëlluan nga një makinë në lëvizje, u larguan drejt Vlorës

FIER- Një atentat me breshëri kallashnikovi nga ndodhur në qytetin e Fierit. Objektiv i ekzekutimit ka qenë Demir (Demi) Backa pronar i lokal 'Piazza' në qendër të qytetit. 57-vjeçari mbeti i plagosur nga atentati dhe u dërgua në spitalin e Fierit, por nuk ka mundur t'i mbijetojë plagëve të marra dhe ka ndërruar jetë. Ngjarja ka ndodhur pranë qendrës tregtare në Fier, një zonë mjaft e populluar.

Në orën 20:40, në vendin e quajtur "Rrethrrotullim i QTU-së", teksa Demir Backa ndodhej brenda mjetit të tij tip "Audi", në parkim, është qëlluar me breshëri kallashnikovi nga një mjet tjetër në lëvizje tip "Benz".

Mendohet se kanë qenë 2 autorët brenda mjetiti tip "Benz", të cilët pasi kanë ekzekutuar 57-vjeçarin, janë larguar në drejtim të Vlorës. Ata kanë djegur mjetin me targa tw vjedhura në Bypass-in e Fierit, në fshatin Daullas.

Mendohet se autorët e kanë ruajtur prej ditësh Demir Backën, dhe e kanë vëzhguar para se të kryenin atentatin. Demir (Dem) ishte vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit i cili është vrarë në 1997-ën, Medi Backa, i njohur si Buc Backa.

Buc Backa u vra në masakrën e Levanit, së bashku me 23 persona të tjerë. Janë bërë më shumë se 20 vite nga ngjarjet e tmerrshme të vitit 1997, ndërsa nuk dihet nëse vrasja e Demir Backës ka lidhje më këtë masakër.

Për ngjarjen policia e Fierit, Forca e Posaçme "Shqiponja" dhe 2 grupe të FNSH kanë shkuar në vendngjarje dhe po krehin zonën për kapjen e autorit. Ndërkohë janë ngritur disa pika kontrolli në hyrje dhe dalje të qytetit të Fierit.

1635057722_demirbacka1.jpg

Viktima Demir Backa

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:10
Kush është Demir Backa, vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit i vrarë në '97 në Masakrën e Levanit

Demir (Dem) Backa i ekzekutuar ditën e sotme pranë një qendre tregtare, ishte pronar i Bar-Restoranti  "Piazza" në Fier. Në QKB biznesi rezulton i regjistruar në emër të tij që në vitin 2013, në lagjen Apollonia, rruga "Jakov Xoxa", të Fierit.

Backa ishte vëllai i ish-anëtarit të bandës së Fierit i cili është vrarë në 1997-ën, Medi Backa, i njohur si Buc Backa.

Buc Backa u vra në masakrën e Levanit, së bashku me 23 persona të tjerë. Janë bërë më shumë se 20 vite nga ngjarjet e tmerrshme të vitit 1997, ndërsa nuk dihet nëse vrasja e Demir Backës ka lidhje më këtë masakër.

Masakra e Levanit konsiderohet si më e madhja që ndodhi gjatë trazirave të vitit 1997 ku në rrethana ende të paqarta u vranë 24 persona gjatë një përplasjeje me armë që zgjati dy orë.

Janë bërë më shumë se 24 vite nga ngjarjet e tmerrshme të vitit 1997, ndërsa kjo masakër do të kujtohet si ngjarja kur u vranë 24 persona në vetëm 6 minuta.

14 prej tyre ishin anëtarë të një prej bandave më të rrezikshme të jugut, të cilët ishin nisur për të zhdukur bandën e Zani Çaushit dhe Komitetet e Shpëtimit, të cilët atë natë kishin vendosur të mblidheshin në Vlorë.

  

(Kliko këtu për të aksesuar ekstraktin e plotë) 

Ora 22:00
Atentati në Fier/ Gjendet e djegur një makinë në fshatin Daullas, dyshohet të jetë e autorëve, policia nis hetimet

Mbrëmjen e sotme u ekzekutua në Fier Demir (Demi) Backa. Dy autorët me një automjet tip "Benz" kanë qëlluar me kallashnikov drejt 57-vjeçarit. Burime bëjnë me dije se fshatin Daullas është gjetur e djegur një makinë tip "Benz", e cila dyshohet të jetë e autorëve. Ekspertiza policore ndodhet në vendngjarje për të zbuluar nëse makina e djegur u përket autorëve. Report Tv siguron pamjet ekskluzive nga vendi i ngjarjes tek i cili aktualisht po vijojnë hetimet. 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hasta el fuego: 24/10/2021 10:05

  Ja dhe nje luft e re ne fier ky ishte kusuri qe Beni duhej ti kthente Demes pas rrahjes qe i bani Dema,dhe Ben Qimja do te tregonte forcen perball kundershtarve te ti qe vonon po nuk harron...e paci nis me kam te mar hahahahah

  Përgjigju
 • Qwert: 24/10/2021 08:38

  Pabesia qe i beri qimes ka vetem nj pergjigje ...vdekje kujtonte se do shpetonte me at pabesi qe beri ..beni vajti te sqarohesh si burri me burrin po kosovaret e fierit e kan ne gjak pabesin ...tani kosovaret do ti rrujn k .. benit

  Përgjigju
  • Cami: 24/10/2021 18:23

   nuk ka mare afmen mos ja fut kot ju hodh siper mu te qenda ka mundesi te turizmi i xhikes dhe ai e ka emrin renato

  • per ty kurioz: 24/10/2021 15:07

   backat jan fisi madh po jo vllezer te gjith me kete ky dy pleq ka vllezer plus kan dhe 1 moter qe ua vran çamet e malit ne 98 per arsye se ajo mori armen ne dor kur ju vra burri vet kujtim ulaj vellai gim ulajt i vrare dhe ky . tani te shofim

  • Kuriozi: 24/10/2021 09:56

   Ca pabesie i ka bo qimes ky? Pse thojn te gjith ktu e ka vra qimja? Po kto backat jan te forte nr fier. Nese jan i bie qe paska plas lufta ne fier

 • Aaa: 24/10/2021 05:38

  Po kur jeni ba trima edhe ju laluca???!!! Ore,Labi,di not ti... hahhaha

  Përgjigju
 • Kthese e Patosit: 24/10/2021 03:34

  Qimja te hyje ne tunel atomik tani, se ska shpetim. Jashte Shqiperie e tredhin, ne Fier i iken koka, si e Ali Pashait. Zgjidh dhe merre Qime tani?

  Përgjigju
  • Qimja: 24/10/2021 08:40

   Ore edi qe ke te drejt ti qe do rri ne tunel po mos te merzitem ma siell at motren ketu brenda ta guxhlis cik une.

  • zarifi: 24/10/2021 07:02

   qimja die ishte mu ne mes te fierit sa per djeni ama me 15 veta jo me larg nga die

 • Shoku: 24/10/2021 02:05

  Ujku mjegull do,asnjeri nuk e gjeti pse?

  Përgjigju
 • Qamil: 24/10/2021 00:19

  I doli tymi asaj rrahjes se 2017 te piazza

  Përgjigju
  • Kuriozi: 24/10/2021 01:32

   Ca rrahje? Ca ka rraf ky ne 2017 o qamil

 • Qimja: 23/10/2021 23:50

  Qimjaaaaa

  Përgjigju
 • Buc backa: 23/10/2021 23:32

  Ore mos eshte ai mubabeti I asaj rrahjes se famshme qe ndodhi ne fier?

  Përgjigju
  • Timi: 24/10/2021 10:30

   Nuk e ka rrah njeri Ben qimen, vetem te birin nje shpulle aq, Mos flisni sikur dini shume, se as per fytyre si keni pa ndonjehere, Vetem ne tv i keni degju po flisni me bindje. Sa per kosovare, ka shume ne fier dhe problematike njifen Qe ne 96-97. Po tymi i dalte..

  • @Labi: 24/10/2021 00:29

   Rrahjes se Ben Qimes

  • Buc backa: 23/10/2021 23:56

   Po rrahen nje te forte ata,mbase eshtw zgjuar nga gjumi

  • Lushnja: 23/10/2021 23:51

   Kush jane 2 super rrahjet qe kane ndodhur ne fier ?

  • Labi: 23/10/2021 23:44

   Ciles rahje?

  • çameria: 23/10/2021 23:39

   per ke e ke fjal buço se ne fier vitet e fundit kan ndodhur 2 super rrahje

 • fieri: 23/10/2021 23:31

  dem backa nuk e kishte vlla buc backen po djal xhaxhai

  Përgjigju
 • çami: 23/10/2021 23:23

  heret a von do ndodhte

  Përgjigju
  • @Juli: 24/10/2021 10:46

   Për kë thua ti për Olsin?

  • Vlor: 24/10/2021 08:42

   Po ik mor lapanjos ..more bixhdil

  • Juli: 24/10/2021 02:03

   Po ben qimja e ka vrare me niprit e ede keckes se ate mbane per te vrare ai ate kulishin e bushtres nga colja qe ri tani me ata te oslos e di policia dhe nuk bene gje

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Greqi/Të dënuarit shqiptarë në nisin grevën në burgje: Na kanë shkelur të drejtat

Greqi/Të dënuarit shqiptarë në nisin grevën në burgje: Na kanë shkelur të drejtat