Të shtëna me armë në tempullin e shenjtë të Jerusalemit, vdesin 7 izraelitë! SHBA: Sulm i dukshëm terrorist

Të shtëna me armë në tempullin e shenjtë të Jerusalemit, vdesin 7 izraelitë! SHBA: Sulm i dukshëm terrorist

Foto nga vendi i ngjarjes

Të paktën shtatë persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në një sulm me armë zjarri në një sinagogë (tempull i shenjtë) në Jerusalem, sipas zyrtarëve izraelitë të emergjencës të cituar nga mediat izraelite.

Policia thotë se sulmuesi ishte "neutralizuar" edhe pse raportet e tjera thonë se ata mund të jenë në kërkim të një sulmuesi tjetër.

Sulmi, një nga më vdekjeprurësit për izraelitët në vite, ndodhi kur hebrenjtë shënonin të shtunën javore.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së e quajti të shtënat e së premtes në Jerusalem një sulm "absolutisht të tmerrshëm". “Mendimet, lutjet dhe ngushëllimet tona shkojnë për të vrarët apo të plagosurit në këtë akt të urryer dhune”, tha ai. "Ne e dënojmë këtë sulm të dukshëm terrorist në termat më të fortë. Ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me partnerët tanë izraelitë."

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të udhëtojë në rajon këtë fundjavë dhe Departamenti i Shtetit tha se nuk kishte asnjë ndryshim në orarin e tij.

Sulmi vjen pasi dhuna në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli është intensifikuar. Të enjten, ushtria izraelite kreu sulmin e saj më vdekjeprurës atje në vite, duke lënë të paktën nëntë persona të vdekur, përfshirë një grua 61-vjeçare. Izraeli tha se po bastiste shtëpinë e një militani në kampin e mbushur me refugjatë Jenin.

Pas kësaj, militantët në Rripin e Gazës hodhën raketa drejt Izraelit dhe avionët luftarakë izraelitë bombarduan vendet e Hamasit në Gaza një ditë pas sulmit më vdekjeprurës izraelit në Bregun Perëndimor në vite. Nuk raportohet për të lënduar nga sulmet me raketa apo sulmet ajrore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)