Të veshur vetëm me rroba banje, qindra skiatorë të guximshëm ‘sfidojnë’ të ftohtin në festivalin më të njohur të Rusisë

RUSI- Asgjë nuk ndal pasionin për sportin dhe dëshirën për të festuar, të qindra adhuruesve të skisë, të cilët pavarësisht ngricës, temperaturave të ulët dhe dëborës, janë mbledhur në resortin Sochi të Rusisë, për të marrë pjesë edhe një herë në festivalin e përvitshëm “BoogleWoogel”, duke “sfiduar” të ftohtin të veshur vetëm me rroba banje.

Këto festivale në Rusi janë bërë një traditë për vendin dhe përfaqësojnë fundin e dimrit.

As dëbora, as shiu, as acari nuk mund të na ndalojnë.”, është shprehur krijuesi i festivalit, Nikita Girin.

Eventi i përvitshëm nisi të mërkurën dhe do të zgjasë deri të dielën.

Festivali i “BoogelWoogel” është bërë pjesë e rekordeve Guinness në vitin 2018, pasi 2000 skiatorë zbritën kodrën të veshur me rroba banje.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Reshje të dendura shiu në të gjithë vendin, Policia apel shoferëve: Tregoni kujdes, lëvizni me shpejtësi të ulët