Teksa përpiqeshin të kalonin me këmbë kufirin e SHBA-ve, familja indiane ndërron jetë tragjikisht nga i ftohti

Autoritetet kanadeze besojnë se vdekjet e katër shtetasve indianë të gjetur disa hapa larg kufirit Kanada-SHBA janë të lidhura me një skemë të kontrabandës me qenie njerëzore raporton BBC.

Jagdish Patel, 39, Vaishailben Patel, 37, dhe fëmijët e tyre Vihangi, 11, dhe Dharkmik, 3, vdiqën nga ekspozimi për shkak të të ftohtit të ftohtë pranë Manitoba, Kanada.  Temperaturat ranë në -35C (-31F) natën që familja Patel u përpoq të kalonte në SHBA në këmbë. Familja u gjet në një fushë në veri të kufirit më 19 janar. Identiteti i tyre u njoftua nga Komisioni i Lartë i Indisë i Kanadasë dhe më vonë u konfirmua nga Policia Mbretërore Kanadeze (RCMP).

Duke folur në një konferencë shtypi të enjten, mbikëqyrësi i RCMP Rob Hill tha se familja Patel mbërriti për herë të parë në Kanada më 12 janar, me një fluturim nga Toronto. Nga atje, ata morën rrugën e tyre në perëndim për në Manitoba, përpara se të udhëtonin për në Emerson - një qytet kufitar - në ose rreth 18 janarit. Trupat e tyre u gjetën të nesërmen. Asnjë automjet nuk u gjet pranë kufirit Kanada-SHBA në Emerson, gjë që sugjeron se dikush e çoi familjen Patel në një pikë zbritjeje përpara se të fillonin udhëtimin e tyre në këmbë.

"Kjo është një periudhë e zgjatur kohore për një familje që nuk është e njohur me Kanadanë për të udhëtuar në të gjithë vendin", tha zoti Hill. Besohet se dikush mund të ketë lehtësuar udhëtimin e familjes.

RCMP nuk do të komentonte nëse rasti i Patels ishte i lidhur me një grup prej shtatë shtetasish të tjerë indianë të gjetur gjithashtu nga agjentët kufitarë në mbrëmjen e 19 janarit. Steve Shand, një 47-vjeçar, banor në Florida, është akuzuar për kontrabandë me njerëz pasi autoritetet e gjetën atë duke drejtuar një furgon me 15 persona përgjatë kufirit, në të njëjtën natë që u gjetën Patels. Z. Shand kishte dy shtetas indianë si pasagjerë në makinën e tij dhe kuti me ushqim dhe ujë në bagazhin e tij.

Vdekja e familjes Patel ka tronditur komunitetin indian në Manitoba.

"Ekziston një ndjenjë e përbashkët e ndjenjës së fajit, sikur diçka ka shkuar keq," tha Ramandeep Grewal, president i Shoqatës së Indisë në Manitoba, për BBC.

Mbeten pyetjet se përse familja Patel u nis në këmbë në errësirë, në motin ndëshkues të dimrit të Kanadasë. Grewal tha se kishte dëgjuar thashetheme se familja eci për 11 orë. “Ju nuk e ekspozoni veten në atë nivel të ftohti për pak minuta, e lëre më me orë të tëra”, tha ai

Ndërsa kalimet kufitare të rrezikshme janë bërë tipike për kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, ky lloj udhëtimi është më pak i zakonshëm nga veriu.

"Unë kurrë nuk e kam parë këtë në Kanada," tha Shah. "Kjo është e padëgjuar."

RCMP ka nisur një hetim "të gjerë" mbi mënyrën sesi Patelët dolën në Kanada, duke u koordinuar me SHBA-në dhe Indinë. Deri më tani nuk dihet nëse Patels kishin familje në Kanada apo SHBA. Një ekip special i udhëhequr nga një oficer i lartë konsullor indian u dërgua në Manitoba për të ndihmuar autoritetet kanadeze me hetimin. Konsullata e Përgjithshme e Indisë në Toronto ka qenë në kontakt me të afërmit për të ofruar mbështetje.

Javën e kaluar, një zyrtar i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së tha se ata po hetonin gjithashtu rastin Patel, së bashku me një "operacion më të madh të kontrabandës me njerëz, në të cilin [Steve] Shand dyshohet se ka luajtur një rol".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ Si e nisën aktivitetin kriminal Nuredin Dumani dhe Talo Çela? Si u bë grabitja e 8 kg flori dhe 30 orave në një argjendari në Elbasan