Telefonatë e re Macron-Zelensky, presidenti ukrainas e faleminderon për dërgesat e armëve nga Parisi

Telefonatë e re Macron-Zelensky, presidenti ukrainas e faleminderon për dërgesat e armëve nga Parisi

Sonte u zhvillua një telefonatë e re mes presidentit të Republikës Franceze, Emmanuel Macron dhe presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, me fokus nevojat e Ukrainës për pajisje ushtarake dhe zhvillimet në situatën në Mariupol. 

Kjo është mësuar nga burime në Elysee. Zelensky, tha presidenca franceze, "falenderoi Francën për dërgesat e armëve të bëra tashmë, vlera e të cilave arrin në 100 milionë euro". 

Presidenti ukrainas falënderoi gjithashtu për rolin e Francës "në mobilizimin e fondeve evropiane për furnizimin e vendit me pajisje ushtarake, që sot ka arritur një vlerë prej 1.5 miliardë euro". 

Macron përsëriti mbështetjen për Ukrainën dhe solidaritetin nga Franca. 


Lajmi kryesor:

Shtëpia e Bardhë: Biden nuk do të shkojë në Kiev! Zelensky: Bota të jetë e përgatitur për kërcënimin bërthamor të Rusisë


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Sot festa e Sulltan Novruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj

Sot festa e Sulltan Novruzit, dita e shpresës dhe e ringjalljes për besimtarët bektashinj