Temperatura 40 °C ! Banorët e fshatit Zhamë në Lushnjë 1 orë ujë në ditë: Jemi ankuar por pa zgjidhje

Me një situatë aspak të mirë po përballen banorët e fshatit Zhamë të Lushnjës. Prej 3 dekadash banorët ndihen të braktisur e të lënë në harresë nga qeveritë. Më kryesore për ta është mungesa e ujit të pijshëm.

Në një kohë kur temperaturat shënojnë rreth 40 gradë Celsius, banorëve të fshatit Zhamë ju duhet të përballen me mungesën e ujit.

3 mijë banorët e këtij fshati ndihen të braktisur, pasi prej vitesh nuk gjejnë zgjidhje me ujin, të cilin e kanë vetëm një orë në dispozicion.

“Ujë të pijshëm nuk ka zona jonë, I plotësojmë nevojat me puse private. Ka 1 vit që është projekti, tjerat nuk e di. Urdhëro nëpër kanale, nëpër dreq nëpër shejtan.Problemin kryesor e kemi me pisllëqet, lekët e ujit I paguaj çdo muaj. Jemi të detyruar të blejmë ujin. Pse mos të marrim ujë nga depozita që furnizon Cermën”, u shpreh një banor.

Edhe pse nuk kanë qenë të pakta rastet kur banorët kanë trokitur në dyert e bashkisë Lushnjë, duket se ankesat janë në vesh të shurdhët pasi prej vitesh nuk kanë asnjë zgjidhje.

“Ky problemi jonë nuk është zgjidhur, e gjithë puna për 2 km tub”, tha një banor.

M.T/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • koli: 16/07/2023 04:14

  a ka shtet ketu apo jo..

  Përgjigju
 • llazi: 15/07/2023 22:56

  E pa falshme dhe e turpeshme, jemi i vetmi vend ne Evrope qw uje jemi dhe uji skemi. O parti te qofsha fale...

  Përgjigju
 • AltinTop: 15/07/2023 20:28

  Te na falin banoret, por jemi shum te zene me Podcaste.

  Përgjigju
 • edi: 15/07/2023 20:00

  Sa te keni revolucionarin Braçe mos u merzisni,do beni pak durim por njrhere uji do vije.

  Përgjigju
 • Arbëri: 15/07/2023 18:34

  Kjo është Shqipëria d krimit më kriminalinspektör në krye…!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, Prokuroria e Tiranës shpall mos kompetencë, ia kalon dosjen SPAK-ut

Skandali te Onkologjiku, Prokuroria e Tiranës shpall mos kompetencë, ia kalon dosjen SPAK-ut