Temperatura rekord në Kinë, termomentri shënon minus 53 gradë celsius, 3 ditë rresht probleme

Temperatura rekord në Kinë, termomentri shënon minus  53 gradë celsius, 3 ditë rresht probleme

Foto ilustruese

Temperatura minimale në Mohe, qyteti më verior i Kinës, ra në minus 53 gradë Celsius të dielën, duke shënuar temperaturën më të ulët të regjistruar ndonjëherë, sipas byrosë lokale të motit.

Shifra theu rekordin e mëparshëm prej minus 52.3 gradë Celsius. Temperaturat në Mohe, Provinca Heilongjiang, kanë rënë nën minus 50 gradë Celsius për tre ditë rresht.

Ndërsa një raund i ri i të ftohtit ekstrem goditi Heilongjiang dhe  një numër zonash në vargmalin e Madh Khingan kanë regjistruar temperaturat e tyre më të ftohta tw regjistruara ndonjwherw.

Mohe ka një periudhë vjetore akulli dhe bore deri në tetë muaj, me temperaturë mesatare vjetore rreth minus 3 gradë Celsius.

Qytetarët vendas këshillohen të qëndrojnë ngrohtë dhe të sigurt pasi temperaturat e ulta mund të shkaktojë aksidente trafiku, sipas Xu Liling, kreut tw stacionit meteorologjik Moh

Qyteti pa tre ditë rresht temperatura nën minus 50.

Vetë Mohe ka dëborë dhe akull për tetë muaj të vitit dhe regjistron një temperaturë mesatare vjetore prej minus 3 gradë Celsius, sipas Hsinhua.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi