Temperaturat e larta rikthejnë vatrat e zjarrit në Vlorë, digjet 1 hektarë me grurë dhe dhjetëra rrënjë ullinj! Flakët vihen nën kontroll

Temperaturat e larta që kanë përfshirë vendin kanë krijuar vatra zjarresh në rrethin e Vlorës. Gjatë mesditës së sotme u regjistruan 2 vatra zjarri, një në fshatin Delisuf në Njësinë Administrative Novoselë dhe një tjetër në fshatin Çeprat të bashkisë Selenicë.

Në fshatin Delisuf, flakët kanë djegur 1 hektarë me grurë të pa korrur për këtë vit, duke shkaktuar një dëm të konsiderueshëm. Shkak i zjarrit mësohet të ketë qenë një pakujdesi e pronarit të tokës, i cili në përpjekje për të djegur një pjesë ferre, flakët i kanë dalë jashtë kontrollit , të cilat ndihmuar dhe nga era janë përhapur duke djegur kështu arën me grurë. Mësohet së kjo është hera e dytë që një arë me grurë përfshihen nga flakët, pasi një javë më herët u dogj qëllimisht  dhe një arë në fshatin Bishan.

Ndërsa, në fshatin Çeprat janë djegur dhjetëra rrënjë ullinj.

Raportohet se shërbimet zjarrfikëse i kanë vendosur nën kontroll flakët, pavarësisht terrenit të vështirë dhe vështirësive që hasën në mbërritjen në zonë.

A.M./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan