Tendosen sërish marrëdhëniet gjermano-ruse! Qindra gjermanë dëbohen nga Kremlini

Tendosen sërish marrëdhëniet gjermano-ruse! Qindra gjermanë dëbohen nga Kremlini

Flamuri rus dhe gjerman

Marrëdhëniet ruso-gjermane janë përkeqësuar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës Qindra gjermanë që punojnë në sektorët e arsimit dhe kulturës do të dëbohen nga Rusia muajin e ardhshëm, thotë ministria e jashtme gjermane.

Ministria e Jashtme Gjermane konfirmoi raportet e mediave se Rusia kishte vendosur të kufizojë numrin e punonjësve gjermanë nga fillimi i qershorit. Këtu përfshihen mësues në shkollën gjermane në Moskë dhe staf në shoqatën kulturore të Institutit Goethe.

Lëvizja vjen pas dëbimeve të dyfishta të diplomatëve dhe marrëdhënieve gjithnjë e më të tensionuara midis Rusisë dhe Gjermanisë. Muajin e kaluar, Rusia dhe Gjermania deklaruan secila 40 punonjës të ambasadave të tyre përkatëse personae non gratae - ose të padëshiruar - dhe i dëbuan ata.

Gazeta e përditshme gjermane Süddeutsche Zeitung raportoi se masa e fundit do të prekë një "numër treshifror të ulët deri në mes" të punonjësve, përfshirë diplomatët.

“Në funksion të këtij vendimi të njëanshëm, të pajustifikuar dhe të pakuptueshëm, qeveria federale tani është e shqetësuar për të siguruar një prani minimale të ndërmjetësve në Rusi duke ruajtur gjithashtu një prani diplomatike”, citon gazeta të ketë thënë ministria e jashtme gjermane.

Në marrjen e një vendimi për numrin maksimal të rusëve në Gjermani, ministria tha se do të synonte të siguronte ekuilibër real në praktikë. Disa vende të BE-së kanë dëbuar diplomatët rusë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Më shumë se 40 diplomatëve të dyshuar për spiunazh iu dhanë urdhra dëbimi nga katër vende të BE-së në mars 2022. Rusia dhe Gjermania ndanin lidhje të thella ekonomike dhe kulturore, të cilat janë tensionuar pas pushtimit rus të Ukrainës. Brenda pak ditësh, kancelari Olaf Scholz revolucionarizoi politikën e jashtme të Gjermanisë duke rritur shpenzimet ushtarake dhe duke u angazhuar për të dërguar armë direkt në Ukrainë.

Scholz e mbajti premtimin e tij. Kur, në janar, Gjermania njoftoi se do të dërgonte tanke Leopard 2 në Ukrainë, Rusia e akuzoi atë se kishte braktisur "përgjegjësinë e saj historike ndaj Rusisë" që lindte nga krimet naziste në Luftën e Dytë Botërore.

I palëkundur, në fillim të këtij muaji, Scholz u zotua të mbështesë Ukrainën "për aq kohë sa të jetë e nevojshme", duke premtuar armë me vlerë 2.7 miliardë euro (2.4 miliardë £).

Gjermania gjithashtu punoi shumë për t'i dhënë fund varësisë së saj nga gazi rus falë një operacioni të furishëm blerjeje nga vendet e tjera dhe ndërtimit në kohë rekord të terminalit të saj të parë të importit për gazin natyror të lëngshëm (LNG). Me dëbimin e diplomatëve dhe punonjësve të kulturës dhe arsimit, lidhjet e mbetura midis Rusisë dhe Gjermanisë do të vihen nën tendosje edhe më të madhe.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Elon Musk përballet me 2 padi në SHBA

Elon Musk përballet me 2 padi në SHBA