Tentoi të arratisej nga policia italiane me 21 kg kokainë me vete, arrestohet 36-vjeçari shqiptar! Vlera rreth 3 mln euro

Tentoi të arratisej nga policia italiane me 21 kg kokainë me vete, arrestohet 36-vjeçari shqiptar! Vlera rreth 3 mln euro

Guardia di Finanza dhe droga e sekuestruar

Ushtria e Njësisë së Policisë Ekonomike dhe Financiare të Ankonës, sekuestroi 21.5 kg kokainë të pastër në zonën e Fermanos dhe arrestoi një shtetas shqiptar me banim në Itali.

Një patrullë financierësh e angazhuar në kontrollin e territorit ka vënë re një makinë që lëvizte me shpejtësi në rrugët e Porto Sant'Elpidio, thuajse e shkretë dhe vendosi ta ndiqte. Menjëherë pas kësaj, shoferi doli me kujdes nga makina dhe iu afrua një automjeti tjetër të parkuar, duke hapur bagazhin dhe duke nxjerrë një pako me mbështjellëse. Më pas ai u largua me makinën e tij, por u bllokua nga ndalimi i Guardia di Finanza, i cili mendoi se po përballeshin me një vjedhje. Në vend që të ndalonte, ai nxitoi dhe iku, duke hedhur pakon nga dritarja.

Pas një ndjekjeje, gjatë së cilës i arratisuri përplasi edhe makinën e shërbimit të patrullës, njerëzit e Fiamme Gialle arritën të ndalonin garën në qendër të qytetit. Në mbështjellëse kishte dy blloqe kokainë të pastër. Në makinë, e fshehur në bagazh, u gjet një valixhe që përmbante tetëmbëdhjetë blloqe të tjera droge. Në total u sekuestruan mbi 21.5 kg kokainë, një nga sasitë më të rëndësishme të sekuestruara vitet e fundit në rajonin Marche.

Pasi të hidhej në treg, substanca do të kishte dhënë rreth tre milionë euro. 36-vjeçari u arrestua për trafik droge dhe rezistencë ndaj një zyrtari publik dhe u dërgua në burgun e Fermos në dispozicion të organeve të drejtësisë. Hetuesit nuk përjashtojnë që droga të ishte e destinuar për sheshe të trafikut të drogës përveç atyre të Porto Sant'Elpidio.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Bashkimi që ndau PD-në: puçi i ri brenda opozitës

Ylli Pata: Bashkimi që ndau PD-në: puçi i ri brenda opozitës