Tentuan të shisnin statujën e Perëndeshës greke, tre burrat përfundojnë në pranga

Tentuan të shisnin statujën e Perëndeshës greke, tre burrat përfundojnë në pranga

3 shtetas grekë kanë përfunduar në pranga, pasi janë përpjekur të shesin një statujë btë një perendesha greke. Statuja prej mermeri, besohet se është krijuar në shekullin e dytë ose tretë pas Krishtit, kur Greqia ishte pjesë e Perandorisë Romake dhe i përket figurës së perëndeshës Hecate.

Autoritetet në Selanik deklaruan fillimisht se dy burra ishin arrestuar pasi ishin përpjekur për të shitur statujën për rreth 40,000 €. Policia e bëri zbulimin pasi një oficer i maskuar si blerës filloi negociatat me dy të dyshuarit.

Të dy burrat, 56 vjeç u arrestuan ndërsa kishin me vetet statujën "jashtëzakonisht të rrallë", tha policia greke në një deklaratë.

Një burrë i tretë nga Pella u arrestua po ashtu pasi ai kishte pranuar se e kishte gjetur statujën në fermën e tij dhe ua dha atë dy burrave për ta shitur.

Policia ka shtuar se statuja ka një vlerë shumë të madhe arkeologjike.

Në Greqinë e lashtë, Hecate konsiderohej si perëndeshë e botës së nëndheshme, e aftë për të mirë dhe për të keq. Ajo dukej të ishte e lidhur me magjinë, hënën dhe krijesat e natës siç ishin fantazmat.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Situatë e tensionuar në veri të Kosovës, a duhet të tërhiqet qeveria Kurti?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Sa real është rikthimi i Lulzim Bashës?

Ylli Pata: Sa real është rikthimi i Lulzim Bashës?