"Terrorizmi i bardhë"godet Londrën
frikë se do të sulmohen muslimanët

frikë se do të sulmohen muslimanët">
Londra tashmë është në ankth edhe nga fenomeni i terrorizmit të bardhë, që nënkupton mundësinë e sulmeve ndaj myslimanëve në vend. 

Darren Osborne, 47 vjecarit i cili mbrëmjen e së dielës shtypi me një furgon dhjetëra muslimanë në Londër duke vrarë një person, është profili i një terroristi të llojit të ri.

Ai ka lindur në Singapor është rritur në Eeston-super-Mare në brigjet angleze.

Ai është një nga përshkrimet e ‘terroristëve të bardhë’ që mund të prekin Britaninë ku në shënjestër do të jenë besimtarët muslmianë.

Osborne nuk ishte një element i njohur nga policia. Miqtë e kujtojnë si një njeri të qetë dhe që fliste pak. Ndërsa gjatë momentit që ai ndërmori sulmin ranë një xhamie u dëgjua teksa thërriste “Do të vras të gjithë muslimanët’.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol