Thaçi dhe Haradinaj mbështesin SHBA në luftën kundër Sirisë

Thaçi dhe Haradinaj mbështesin SHBA në luftën kundër Sirisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar përmes një postimi në Twitter se mbështet plotësisht sulmet e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës kundër regjimit johuman të Assadit. Ai ka thënë se udhëheqësit e këtyre tri vendeve kanë mbështetjen e të gjithë atyre që konsiderojnë linjë të kuqe përdorimin e armëve kimike kundër njerëzve të vendit të vet.

Edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas vendimit të Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës për të nisur sulme drejt lokacioneve ushtarake siriane, në përgjigje të sulmit të dyshuar me armë kimike në qytetin sirian, Duma. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj ka thënë:

Sulmet me armë kimike ndaj civilëve të pafajshëm janë të pafalshme, dhe veprimet për të vendosur paqe janë të nevojshme. Kosova i qëndron në krah intervenimit të aleatëve euroatlantik për ta ndalur regjimin e Asadit në Siri. Sulmet me armë kimike ndaj civilëve të pafajshëm janë të pafalshme dhe përpjekja e vendeve demokratike për të vendosur paqe në këtë vend është veprim tejet i nevojshëm.

Kryeministri, Ramush Haradinaj

Më 13 prill, përmes një fjalimi televiziv presidenti Trump ka njoftuar për vendimin e SHBA-së dhe aleatëve për të sulmuar Rusinë, teksa ka kritikuar ashpër Rusinë dhe Iranin, duke i cilësuar këto vende, përgjegjëset kryesore për përshkallëzimin e situatës./Dita/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë