Media britanike, The Sun: Ja sesi kartelet e drogës në Amerikën Latine po stërvisin shqiptarët! Bandat po imitojnë mafian italiane

Media britanike, The Sun: Ja sesi kartelet e drogës në Amerikën Latine po stërvisin shqiptarët! Bandat po imitojnë mafian italiane

Britani e Madhe. Londër

Baronët e drogës në Amerikën Latine kanë trajnuar gangsterët shqiptarë në mënyrë që këta të fundit të dominojnë tregun e kokainës në Britaninë e Madhe. Kështu shkruhet në artikullin e medias britanike The Sun ku vihet në dukje roli gjithmonë e më i madh që bandat shqiptare kanë marrë në rrjetin kriminal të shpërndarjes së drogës.

Në mediat britanike shkruhet se banorët shqiptarë të drogës kishin dërguar në Amerikën Latine të besuarit e tyre për të jetuar aty përgjithmonë dhe për të mbajtur nën kontroll rrjetin e trafikut të kokainës që niset nga ato vende drejt Europës.

Vite pasi shkelën për herë të parë në Meksikë dhe Kolumbi, bandat shqiptare po përdorin kontaktet e tyre për të mimituar suksesin e gjatë të mafias italiave.

Britania është bërë një treg aq fitimprurës për kokainës saqë përpunuesit e lirë të kokainës në Amerikën Latine janë në një konkurrencë të përgjakshme për të ndërmjetësuar marrëveshje mes karteleve dhe bandave që kontrollojnë trafikun në Mbretërinë e Bashkuar.

Një prej ekspertëve britanikë shkruan se pavarësisht vrasjeve të ndodhura, marrëveshja mes bandave shqiptare dhe karteleve amerikano-latine të drogës, ka qenë e sukeseshme.

“Fakti që ne shohim shumë dërgesa që mbërrijnë në Evropë, të cilat shqiptarët i kanë nën kontroll, tregon se është në funksion. Është një lidhje e fortë dhe e vendosur mes shqiptarëve dhe karteleve”- u shpreh një prej ekspertëve britanikë mbi trafikun e lëndëve narkotike.

Ndërkohë në rrugët e Londrës ka përplasje të përgjakshme mes bandave të kombësive të ndryshme që luftojnë për të dominuar tregun e kokainës. Vetëm në ditët e fundit, dy të mitur janë qëlluar me armë zjarri gjatë një përplasje për territorin ku trafikonin lëndën narkotike.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Rritet numri i viktimave nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë! 6256 persona të vdekur

Rritet numri i viktimave nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë! 6256 persona të vdekur