POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Thellohet kriza mes dy vendeve, Franca terheq ambasadorin e saj në Romë

Në foto Emanuel Macron dhe Matteo Salvini

Franca ka tërhequr ambasadorin e saj nga Italia, pas përkeqësimit të marëdhënieve mes dy vendeve. Lajmi u bë publik nga zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Agnès Von Der Mühll, e cila e lidhi vendimin me "akuza të përsëritura", "sulme të pabaza" dhe "deklarata të egra" nga ana e e palës italiane.

"Interferencat e fundit janë një provokim i papranueshëm. Ata shkelin respektin ndaj zgjedhjeve demokratike", shtoi  Von Der Mühll, në deklaratën e saj.


Krisja e raportit mes dy vendeve kulmoi me lajmin për vdekjen e qindra refugjatëve të cilët humbën jetën në Detin Mesdhe gjatë muajit janar.  Vdekjet rikthyen vëmendjen ndaj vendimit të Italisë për të ndalur operacionet e kërkimit-shpëtimit në Mesdhe.

Luigi di Maio, zëvendëskryeministri i Italisë, njëhkohësisht  kreu i Lëvizjes “5-Yjet”, u takua dje me përfaqësues të lëvizjes së jelekverdhëve. Vetë  Di Maio e njoftoi këtë takim në rrjetet sociale, duke shkruar: "Era e ndryshimit ka kaluar nëpër Alpe. E përsëris: era e ndryshimit ka kaluar nëpër Alpe. "

Ky takim pasoi një seri vërejtjesh për dhunë nga z. Di Maio si z. Salvini kundër qeverisë franceze. Sipas medias franceze Le Monde, Matteo Salvini po përpiqet të organizojë një front evropian të së djathtës ekstreme kundër pro-evropianëve, të cilët përfaqësohen nga kreu i shtetit francez. "Fushata për zgjedhjet evropiane nuk mund të justifikojë mungesën e respektit për secilin popull apo për demokracinë e tyre", tha Agnes Von Der Mehhll. Të gjitha këto akte krijojnë një situatë serioze që vë në pikëpyetje synimet e qeverisë italiane kundrejt marrëdhënieve të saj me Francën."

m.v./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Labi: 08/02/2019 08:13

  po mir prinderite mi q kan arthe n 93 ketu n itali une kam lind n itali femit e mi kan lind n itali e une snjof asnje n ahqiperi kam familje e cdo t aferm ketu n itali ku t vete n shqiperi apo te mami jot e motra jote..qenga i cmendur ti me kete komenti rrofte evropa

  Përgjigju
 • Rrofte Europa: 07/02/2019 21:55

  Europa e Bashkuar eshte nje plan i djallit. Ajo s'duhet me te ekzistoje per te miren e Europes dhe Vendeve Europiane. Sejcili ne shtepine e tij e ne vendin e tij. Te pastrohet Europa nga emigrante e te ardhurit qe nga viti 1945 (mbas mbarimit te luftes) e ketej. Te gjithe te ardhurit qe kane shkelur ne vendet Europiane (qe s'jane vendet e tyre), te kthehen nga kane ardhur. Edhe ato qe jane martuar me vendase e vendas, si dhe patjeter edhe femite e tyre. Ndersa per te ardhurit rishtas, qe nuk pushojne se mbushuri anije e skafe as qe diskutohet. Te organizohet nje mbrojtje bregdetare e fuqishme me topa e mitraloze e anije lufte e te hapet zjarr menjehere pas paralajmerimit te trete. Europa vetem per Europianet e Italia vetem per Italianet. Gjermania vetem per Gjermanet e Anglia vetem per Anglezet e keshtu me rradhe. Nuk duhet ta leme me djallin te shije leme e te beje ç'fare te doje e si te doje, siç ka bere deri tani. MJAFT ME! Duhet te shpetojme EUROPEN dhe Europianet nga kolapsi e vdekja e sigurte qe po i vjen rrotull perdite e me teper.

  Përgjigju
  • Kris: 07/02/2019 23:45

   Ti keke i hu mor daku se leva ma koment pa lidhje skam pa ik ik

  • Njeriu i protestave: 07/02/2019 23:19

   Ik o ka.e ti cenke fashisto komunist..o kokrra e b...e q..it

  • UE: 07/02/2019 22:39

   Ik o Rr*t K**i.