Thellohet skandali i Katargate, prokurorët belgë akuzojnë për korrupsion edhe një eurodeputet tjetër

Thellohet skandali i Katargate, prokurorët belgë akuzojnë për korrupsion edhe një eurodeputet tjetër

Eurodeputetët, Marc Tarabella

Prokurorët belgë kanë ngritur akuza ndaj një eurodeputeti tjetër të, Marc Tarabella, për korrupsion në një skandal që ka tronditur Parlamentin Evropian, njofton e përditshmja belge Le Soir.

Tarabella, një eurodeputet i majtë belg, u arrestua të premten. Le Soir citon prokurorët të thonë se ai u akuzua për korrupsion, pastrim parash dhe pjesëmarrje në një organizatë kriminale.

Avokati Tarabella, Maxime Toller, tha se gjatë marrjes në pyetje nga autoritetet belge, klienti i tij mohoi të ketë kryer shkelje.

Skandali i Katargate filloi dhjetorin e kaluar kur autoritetet akuzuan katër persona të lidhur me Parlamentin Evropian – që e ka selinë në Bruksel – se kanë marrë para dhe dhurata në këmbim të favorizimit të Katarit, vendi organizator i Kampionatit Botëror të Futbollit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit