Theu sanksionet e SHBA ndaj Rusisë, arrestohet ish zyrtari i lartë i FBI-së! Akuzohet se ka ndihmuar oligarkët rusë

Theu sanksionet e SHBA ndaj Rusisë, arrestohet ish zyrtari i lartë i FBI-së! Akuzohet se ka ndihmuar oligarkët rusë

Ish zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal

Ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork është arrestuar dhe akuzuar për shkelje të sanksioneve të SHBA-së ndaj Rusisë dhe pastrim parash, shkruajnë mediat e huaja.

Charles McGonigal, 54 vjeç, u akuzua në një padi me pesë pika se punonte për manjatin rus të aluminit Oleg Deripaska, i cili ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga viti 2018. Sergey Shestakov, një ish-diplomat rus i kthyer në shtetas amerikan, i cili punonte si përkthyes për gjykatat federale dhe prokurorët, gjithashtu u akuzua për skemën korruptive.

Prokurorët federalë pretendojnë se dyshja punoi për Deripaska për të hetuar një oligark rival rus të paidentifikuar në vitin 2021 në shkelje të sanksioneve të SHBA-së dhe punuan për të fshehur aktivitetin e tyre. Shestakov përballet me një akuzë shtesë të përpjekjes për të gënjyer hetuesit e FBI-së.

McGonigal doli në pension në vitin 2018 pas 22 vitesh, së fundmi si agjent special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork. Departamenti i Drejtësisë tha se ai mbikëqyri dhe mori pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë “Deripaska".

Ai po përballet gjithashtu me akuza federale në Distriktin e Kolumbisë në lidhje me të paktën 225,000 dollarë para të gatshme që ai dyshohet se ka marrë nga një person me interesa biznesi në Evropë dhe që ka punuar për një shërbim të huaj inteligjence.

Në atë padi me nëntë pika të zbuluar gjithashtu të hënën, McGonigal dyshohet se fshehu nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me ish-oficerin e sigurisë së huaj, i cili më vonë shërbeu si burim për byronë në një hetim penal që përfshin lobim politik të huaj. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • reg: 23/01/2023 22:52

    harruat qe esht shok i kryetarit nga surreli

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit