Aksi Thumanë - Kashar hapet më 30 qershor, brenda muajit edhe gara për rrugën Milot-Balldren-Muriqan! Rama: Kur punon me tre turne është e sigurt që bëhet

Aksi Thumanë - Kashar hapet më 30 qershor, brenda muajit edhe gara për rrugën Milot-Balldren-Muriqan! Rama: Kur punon me tre turne është e sigurt që bëhet

Rama inspekton punimet në aksin Thumanë-Kashar

Aksi Thumanë - Kashar do të hapet më 30 qershor. Kështu u bë i ditur sot gjatë inspektimit që kryeministri Edi Rama i bëri punimeve tashmë drejt finalizimit, ndërkohë që puna për ndërtimin e urave, mbikalimeve e nënkalimeve, ka përfunduar plotësisht.

Pasi u njoh me detaje të punimeve, Rama tha se kur punohet me tre turne, rruga përfundon në afatet e caktuara kohore.

Ndërkohë që gjatë qershorit lidhen kontratat për segmentet Kashar - Lekaj - Fier dhe Thumanë - Milot, si edhe hapet gara për segmentet Milot - Balldren dhe Balldren - Muriqan, të cilat plotësojnë të gjithë trupin e Korridorit Blu, si pjesë e unazës europiane të turizmit mesdhetar.

Ky aks përmban disa vepra arti, 11 ura, 105 tombino, 6 mbikalime dhe 6 nënkalime, si dhe ndërtimin e dy nyjeve të mëdha me dalje në aeroportin e Rinasit dhe nyjën e Kasharit ku bëhet edhe lidhja me aksion rrugor Tiranë-Durrës.

Paralelisht me Korridorin Blu do të vijojnë financimet për realizimin e Korridorit VIII Durrës - Pogradec, ku do të realizohet edhe lidhja me rrjetin europian të transportit Lindje - Perëndim, duke përmbyllur skeletin e infrastrukturës rrugore të Shqipërisë 2030, gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian.

K.M/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • skerdi: 06/06/2024 02:34

  keto autostrada jane te domosdoshme...duhet te kishin mbaruar me pare,,dhe hekurudhat tirane-shkoder,,durres-kosove,,durres-sarande ,,,dhe durres-pogradec-korce...

  Përgjigju
 • llazi: 06/06/2024 02:23

  RRUGET TE te behen me cilesi ,,kjo eshte e paresore,,kurse shpejtesia eshte ne vend te dyte...naa duhen shpejt per sezonin turistik te vitit qe vjen....

  Përgjigju
 • Me leke cfare nuk behet: 05/06/2024 21:50

  Jepe dhe shtepine tende me koncesion ta bejne pallat...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Pse të gjithë të korruptuarit sulmojnë Dumanin e SPAK-ut?

Pse të gjithë të korruptuarit sulmojnë Dumanin e SPAK-ut?