Thyerje dhëmbësh dhe aksidente të rreme për të përfituar nga siguracioni, shkatërrohet grupi i mashtrimit në Itali! 267 të dyshuar, mjekë dhe avokatë të përfshirë

Thyerje dhëmbësh dhe aksidente të rreme për të përfituar nga siguracioni, shkatërrohet grupi i mashtrimit në Itali! 267 të dyshuar, mjekë dhe avokatë të përfshirë

Karabinierët e Avellino-s

Një mashtrim sigurimesh me vlerë 600 mijë euro është zbuluar në Itali nga karabinierët e Avellino-s. Të paktën 74 aksidente të rreme janë provuar dhe madje kishte nga ata që thyen dhëmbët për të simuluar sherr dhe për të marrë dëmshpërblim. Nga 600 mijë euro 270,000 janë paguar tashmë në favor të viktimave të aksidenteve të rreme.

Karabinierët zbatuan urdhër arrestet ndaj 11 personave (nga të cilët 4 burg, 4 arrest shtëpie, një detyrim qëndrimi dhe dy me pezullim nga ushtrimi i profesionit) lëshuar nga gjyqtari hetues në Gjykatën e Avellino-s, me kërkesë të Prokurorisë Publike, pasi dyshohet për "shoqatë kriminale" me qëllim "mashtrim në dëm të një institucioni sigurimi”. Në hetim janë 17 mjekë për lëshimin e certifikatave të rreme për dëmtimet e pësuar nga viktimat, 3 avokatë dhe 2 mbajtës të studimeve për aksidentet rrugore.

Hetimi bëri të mundur zbulimin e ekzistencës së tre grupeve të dallueshme kriminale, që vepronin kryesisht në Avellino, të cilët bënin organizimin e një numri të konsiderueshëm aksidentesh të rreme rrugore, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të ndryshëm, me formime të ndryshme sociale dhe profesionale. Të paktën 267 persona janë nën hetim.

Plani mashtrues ka qenë gjithmonë i njëjtë: pretendimet e rreme janë inskenuar në zona pa sisteme të mbikëqyrjes video dhe dëmtimet, të siguruara për të mbështetur pretendimet e dëmshpërblimit, varionin nga hipotezat më të lehta të mavijosjeve apo gërvishtjeve deri tek ato më të rëndat të thyerjes së dhëmbëve apo lëndimeve të gjymtyrëve. Për këtë, të dyshuarit punësonin kryesisht persona në kushte të pasigurta ekonomike, në disa raste edhe të mitur apo persona me sëmundje të rënda. Ky i fundit pranoi të pësonte lëndime të një rëndësie të veçantë, me premtimin se kompensimi i sigurimit do të ishte më i madh sa më të rënda të ishin dëmtimet.

Në këto orë u kryen kontrolle, me praninë e prokurorit të Avellino-s, në banesat dhe zyrat e avokatisë që i atribuohen dy avokatëve nën hetim dhe u krye një urdhër sekuestrimi parandalues ​​i pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme (për shumën e konkurrentit prej €. 273.000) kundër 10 prej të dyshuarve, konsiderohen promotorët dhe organizatorët e shoqatave. Hetimi në fjalë është pjesë e një programi hetimor më të artikuluar, të zhvilluar nga kjo Zyrë në bashkëpunim me Forcat Policore, me synim përballjen e fenomenit të përhapur të mashtrimit të sigurimeve, me pasoja për të siguruarit e ndershëm.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit