Times: Izraeli po përgatitet
të ndërhyjë në Gaza

Times: Izraeli po përgatitet<br />të ndërhyjë në Gaza
GAZA- Izraeli vë në shënjestër të sulmeve ajrore godinën e qeverisë së Hamasit në Gaza. Sipas raportimeve të fundit bëhet e ditur se, edhe ndërtesa e kryeministrit ka qenë objektiv i sulmit, pasi Izraeli autorizoi mobilizimin e 75 000 rezervistëve në kuadër të një ofensive tokësore në Rripin e Gazës, ndërkohë që operacioni "Mbështetja e Mbrojtjes'' hyri sot në ditën e katërt.

Revista “Times”, duke cituar zyrtarë të lartë të ushtrisë, informon se Izraeli po përgatitet për të hyrë në Gaza këtë fundjavë. Një prej këtyre ushtarakëve- sipas Times- ka konfirmuar urdhrin që i është dhënë trupave ushtarake për të qenë në gadishmëri të lartë. Ndërkohë që gjatë natës kanë vazhduar bombardimet në kufi me Rripin e Gazës. Në 6 orë “ushtria izraelite ka goditur 85 objektiva të reja terroriste”- informon ushtria izraelite në Twitter.

Ndërsa militantët në Gaza kanë vijuar me hedhjen e raketave në drejtim të Izraelit kryesisht drejtë Tel Avivit dhe Jeruzalemit. Gjatë natës së mbrëmshme si dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm janë raportuar shpërthime të tjera në Gaza. Kryesisht shpërthimet kanë qenë në afërsit të ndërtesës së kabinetit qeveritar të cilat janë boshatisur që më parë.

Sipas zëdhënësit të shërbimit të sigurisë Adham Abu Selmiya, në objektiv të sulmit ishte shtëpia e ministrit tëBrendshëm palestinez Ibrahim Salah, dhe forcat e ndihmës së shpejtë vazhdojnë të kërkojnë viktima nën rrënoja.

Të paktën 34 palestinez dhe tre izraelitë kanë humbur jetën që nga dita e enjte pasi u vra shefi i ushtrisë së Hamasit nga izraelitët.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Armand Duka ia bën të qartë Sylvinhos: Koha e humbjeve dinjitoze ka marrë fund

Armand Duka ia bën të qartë Sylvinhos: Koha e humbjeve dinjitoze ka marrë fund