Tiranë, Policia Rrugore bën 'kërdinë', 600 ndëshkime për shkelje

Në vijim të detyrave dhe organizimit të kontrolleve sipas Operacioneve "Tispol” Korrik 2018, kjo javë për Policinë Rrugore të kryeqytetit, nisi me kontrollet për mënyrën e sjelljes së drejtuesve të mjeteve sipas sinjalizimit rrugor horizontal në rrugën Teodor Keko, një shkelje kjo e kthyer në shqetësim dhe rrezik të përhershëm për përdoruesit e rrugës.

Nga kontrollet policore të ushtruara në këtë rrugë u verifikuan dhe proceduan administrativisht:

• 56 drejtues mjetesh për mospozicionim në korsinë e duhur të lëvizjes

• 36 drejtues mjetesh për mosdhënie përparësie ndaj këmbësorëve

• 3 drejtues motomjetesh të arrestuar për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt

• 55 mjete të ndaluara administrativisht për detyrime të pashlyera

• 450 masa për shkelje të tjera.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento

Komente

 • Ben: 05/07/2018 18:28

  Ministria e Brendshme, Policia Rrugore dhe strukturat e tjera policore që kanë autoritetin dhe te drejtën e verifikimit të shkeljeve të rregullave të qarkullimit do të bëjnë mirë t'a fillojnë nga vetja zbatimin e ligjit pasi ka: (i) drejtues të mjeteve të Ministrisë së Brendshme dhe Policisë Rrugore që ndalojnë apo parkojnë aty ku nuk lejohet nga sinjalistika, (ii) drejtues të mjeteve të Policisë Rrugore që nuk respektojnë përparësinë që kanë këmbësorët, (iii) punonjës policie që flasin në telefon ndërkohë që ngasin makinën, (iv) drejtues të trafikut që hanë fara dhe e mbajnë si shkop nën krah shenjën stop, (v) punonjës policie që thonë se "nuk do të dalim tani me sopatë" (vi) punonjës policie që flasin në celular gjatë shërbimit kur duhet të përdorin vetëm radiot etj, etj dhe ajo që është shumë e rëndësishme është që kontrollet për ZBATIMIN E LIGJIT DUHET TË JENË TË PËRHERSHME DHE JO ME FUSHATA pasi me fushata kanë një influence minimale dhe bile negative në edukimin e qytetarëve.

  Përgjigju
 • E po: 05/07/2018 01:12

  Me ne fund policia rrugore po kontrollon per shkelje te tjera se vetem per rrip sigurimi,parkim te gabuar dhe semafor vendoste gjoba.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Më shumë se 100 viktima nga përmbytjet në Indi dhe mijëra të evakuuar