Tiranë/ Sekuestrohen 3 mina me sahat, 6 kapsolla detonatorë dhe arsenal armësh, do u shiteshin grupeve kriminale! 2 në pranga, 1 në kërkim

Tiranë/ Sekuestrohen 3 mina me sahat, 6 kapsolla detonatorë dhe arsenal armësh, do u shiteshin grupeve kriminale! 2 në pranga, 1 në kërkim

TIRANË- Një arsenal armësh dhe një rast i mbajtjes së minave me telekomandë janë zbuluar nga Policia e Tiranës, ndërsa dy persona kanë rënë në pranga dhe një tjetër është shpallur në kërkim, informoi sot (12 prill 2024) policia e Tiranës. Në pranga janë vënë Ervin Turtulli, 45 vjeç dhe Elorjan Tanka, 44 vjeç.

Burime nga Antidroga e Tiranës bëjnë me dije për gazetarin e Report Tv, Sokol Dema, se Tanka ishte në kërkim prej kohësh në kuadër të operacionit Tempulli 2. Në momentin që Antidroga e lokalizoi, ndërhyri menjëherë për t'a arrestuar, ndërsa ishte i shoqëruar me Turtullin.

Ky i fundit sapo ka parë policinë është larguar me vrap, por është kapur menjëherë nga Antidroga. Gjatë kontrollit i gjetën doza kanabisi me vete, ndërsa në banesë Turtullit efektivët e Trafiqeve i gjetën arsenalin e armëve. 

Ndërkohë, gjatë kontrolleve të ushtruara në një garazh në rrugën "Besim Alla" në kryeqytet, janë sekuestruar 6 kapsolla detonatore me kohe vonese, 3 pako me lëndëntë dyshuar plasëse dinamit, 3 mina të lidhura me mekanizma me aparate celulare, 3 aparate celulare. Poseduesi i tyre, A.M., është shpallur në kërkim ndërsa policia thotë se minat dhe kapsollat detonatore për llogari të grupeve kriminale. Për këtë rast është shpallur në kërkim edhe një tjetër person, i identifikuar me inicialet A.M.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:35
Dalin FOTOT/ Iu gjetën arsenal armësh, kush janë dy të arrestuarit në Tiranë

1712914475_elorjantankaervinturtulli.jpg

Ervin Turtulli, 45 vjeç dhe Elorjan Tanka, 44 vjeç kanë rënë në pranga e Policisë së Tiranës, pas kontrolleve të ushtruara, ku u janë gjetur arsenal armësh dhe mina me sahat.

Konkretisht Turtulli i janë gjetur në banesë një armë zjarri kallashnikov, 4 armë gjahu), sasi lënde e dyshuar narkotike kokainë, 1 kg kanabis, krëhra pistolete dhe municion luftarak.

Në momentin e arrestimit, Turtulli ka qenë me Tankën. Ky i fundit ishte shpallu në kërkim prej mujash në kuadër të megaoperacionit Tempulli 2. 

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Rusia shton trysninë ndaj NATO-s në përmbyllje të takimit të aleancës në SHBA

Rusia shton trysninë ndaj NATO-s në përmbyllje të takimit të aleancës në SHBA