Tmerri i Los Angeles! Lirohet pas 52 vitesh ‘engjëlli i vdekjes’ së kultit Manson

Tmerri i Los Angeles! Lirohet pas 52 vitesh ‘engjëlli i vdekjes’ së kultit Manson

Leslie Van Houten

Është lënë e lirë me kusht pas më shumë se 52 vitesh burg 72-vjeçarja Leslie Van Houten, një ndër “engjëjt e vdekjes” së sektit të Charles Manson që mbolli panik dhe horror në Los Angeles në fundin e viteve 1960.

Van Houten qe dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e tmerrshme të Leno dhe Rosemary LaBianca në vitin 1969. Ajo ka arritur ta fitojë lirinë për shkak se nuk mori pjesë në masakrën e Cielo Drive në Los Anxhelos, ku u vra në mënyrë makabre në muajin e tetë të shtatzënisë aktorja Sharon Tate, shoqet e saj dhe një djalë 18-vjeçar.

Lirimi i saj pritej pasi guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom u tërhoq nga apelimi i një vendimi të gjykatës së apelit shtetëror për t’i dhënë burgim me kusht të burgosurës, e cila ishte dënuar me bu Leslie Van Houten, e njohur me nofkën “engjëlli i vdekjes” i Charles Manson, nuk mori pjesë në masakrën e Cielo Drive në Los Anxhelos, ku u masakrua në muajin e tetë të shtatzënisë aktorja  Sharon Tate, shoqet e saj dhe një djalë 18-vjeçar.

Vrasjet u kryen nga Tex Watson, Susan Atkins dhe Patricia Krenwinkel, nën drejtimin e Manson. Charles Manson, udhëheqësi i çmendur i kultit që quhej “Familja Manson” kishte një listë me yje Hollivudi që kishte planifikuar të vriste.

Mes tyre ishin edhe aktorja e famshme Elizabeth Taylor dhe këngëtarët Tom Jones dhe Frank Sinatra. Plani i Manson ishte të vriste sa më shumë VIP-a, për të nisur një luftë racash, që do t’i jepte fund botës.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Pse të gjithë të korruptuarit sulmojnë Dumanin e SPAK-ut?

Pse të gjithë të korruptuarit sulmojnë Dumanin e SPAK-ut?