Torino, panik gjatë finales së 
Champions, rreth 1527 të plagosu

Torino, panik gjatë finales së <br />Champions, rreth 1527 të plagosu
Panik dhe frikë në sheshin San Karlo Torino, ku mijëra tifozë të Juventusit janë larguar të tmerruar për shkak të një alarmi për bombë që rezultoi se ishte nje fishekzjarre

Ndërsa në Britani luhej finalja  e Champions League në Torino  rreth 3000 tifozët e skuadrës juventine që ishin mbledhur për të parë ndeshjen  u përballën me një situatë të paprecedente.

Pas dëgjimit të  nje shpërthimi me mijera persona nisën të vrapojnë të tmerruar dhe  gjatë  largimit për shkak të shtypjes së njëri tjetrit mbi 1527 persona mbetën të plagosur mes tyre 8 persona janë  në një gjendje më të rëndë, ndërsa një fëmijë është në gjendje kritike për jetën.

Aksidenti i rëndë u regjistrua pas alarmit fals për bombë  i cili erdhi pas shpërthimit të një fishekzjarre.

Njerëz që vraponin të tmerruar, shtypnin njëri tjetrin merrnin përpara cdo lloj gjëje që u dilte përpara.

Çanta, këpucë e gjithcka tjetër u braktisen në shesh, ndersa njerëzit bërtisnin me të madhe teksa largoheshin.Kaosi zgjati pak por dëmet ishin të jashtëzakonshme.

“Një djalë lëshoi një fishekzjarre duke bërtitur se ishte një bombë. Por nuk u dëgjua asnjë shpërthim” shprehet njëdëshmitar.

Ndërsa të tjetë persona rrefejnë se u dëgjua një shpërthim , por nuk e dine se nga erdhi.

“Ndoshta ishte një fishekzjarre e  cila shpërtheu në mënyrë të pandërgjegjshme duke shkaktuar panik tek tifozët por duhet hetuar se cfare shkaktoi panik tek tifozët::u shpreh prokurori i Torinos Angelo Sanna.

Rreth orës 23 të mbrëmjes sheshi San Carlo u boshatis totalisht.

Pas ngjarjes policia nisi të kontrollonte filmimet e sigurisë për të kuptuar atë që ndodhi ndërsa është arrestuar edhe një person.

Për disa tifozë të Juventusit, ky incident riktheu në kujtesë ngjarjet traumatike të fatkeqësisë së stadiumit “Heysel” në vitin 1985, ku 39 tifozë, shumica italianë, u vranë pas shembjes së murit mbi ta përpara finales së Kupës së Europës me Liverpoolin.
 
 

[gallery]22562[/gallery]

Redaksia Online
l.q/e.m/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Në Itali dorëzohen dhe pranojnë 'humbjen' në tribuna: Ka 'pushtim' shqiptarësh, ne me Del Pieron

Në Itali dorëzohen dhe pranojnë 'humbjen' në tribuna: Ka 'pushtim' shqiptarësh, ne me Del Pieron