Tornado në qytezën e SHBA, dhjetra të vdekur e të plagosur

Tornado në qytezën e SHBA, dhjetra të vdekur e të plagosur

Greenfield, SHBA

Një tornado e fuqishme e ka shkatërruar një qytezë të vogël në Ajova të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të martën, duke vrarë shumë njerëz dhe duke lënduar dhjetëra të tjerë, thanë autoritetet të martën, më 21 maj.

Pamjet nga qyteza Greenfield shfaqin rrënimin e madh që ka shkaktuar tornadoja, shtëpi të bëra rrafsh me tokën dhe rrënoja gjithandej.

 “Mund të konfirmojmë se ka shumë viktima nga kjo tornado”, tha zëdhënësi i policisë së zonës.

Për shkak se spitali i qytezës kishte pësuar dëme nga stuhia, të lënduarit u dërguan në spitalet e qytezave më të afërta për të marrë ndihmën e parë.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA-së kishte bërë disa paralajmërime për tornado për shumicën e Ajovivës dhe për disa shtete në afërsi.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut