Tortelini me domate të pjekura dhe salcë borziloku të freskët nga zonja Albana

Tortelini me pesto genovese dhe domate të pjekura

Përbërësit:

  • 1 pako tortelini
  • 1 kavanoz pesto genovese
  • 500 gr domate të pjekura
  • 1 thelpi hudhër
  • Borzilok për shije
  • Vaj ulliri ekstra i virgjër
  • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Në një tenxhere vendosim ujë me pak kripë dhe sapo të marrë valë shtojmë tortelinit dhe i lëmë 5 minuta të ziejnë. Ndërkohë në një tigan ngrohim pak vaj ulliri, vendosim një thelpi hudhër dhe domatet qershi të prera në gjysëm. Sapo të fillojë rrudhosja e lëkurës së domateve shtojmë peston gjenoveze. E lemë salcën të lidhet për pak minuta, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe i servirim tortelinit së bashku me salcën e përgatitur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Situata në veri të Kosovës, Begaj: Sjell pasoja për rajonin, tensioni erdhi nga ushtrimi i dhunës! Autoritetet të kenë durim dhe të koordinohen me partnerët strategjikë

Situata në veri të Kosovës, Begaj: Sjell pasoja për rajonin, tensioni erdhi nga ushtrimi i dhunës! Autoritetet të kenë durim dhe të koordinohen me partnerët strategjikë