‘Toyotta Yaris', gjyqi Balla-Basha për akuzën e shpifjes, mbyllet shqyrtimi i provave

Është shtyrë edhe këtë herë seanca e radhës e procesit të nisur gjyqësor mes kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe Kreut të grupit Parlamentar Taulant Balla, që ky e i fundit nisi për akuzën e shpifjes nga lideri demokrat në lidhje me çështjen e Toyotta Yaris, për garancinë e transportit të 3.4 milionë euro nga Belgjika drejt Shqipërisë. Në seancës e kësaj të marte në gjyq, ka përfunduar shqyrtimi i provave të paraqitura nga palët përfaqësuese raporton gazetari Arsen Rusta.

Në seancën e ditës së sotmë në Gjykatën e Tiranës kanë munguar lideri i opozitës Lulzim Basha dhe deputeti socialist Taulant Balla, ndërsa palët janë përfaqësuar nga avokatët e tyre. Në përfundim të shqyrtimit gjyqësor bëhet me dije se janë administruar provat dhe seanca e rradhës do të mbahet në 14 janar ku do të jepen konkluzionet.  


Nga raportimi i gazetarit Arsen Rusta mësohet se Gjyqtari Gerdi Hoxha në një sallë ku të pranishëm ishim vetëm avokatët e Ballës dhe Bashës vendosi që më 14 janar 2019 të jepen konluzionet e palëve përfshi dhe qëndrimin e prokurorisë.
Kreu i grupit parlamentar socialist ka paditur kryeopozitarin Basha për shpifje, duek kërkuar edhe dënimin e tij ndërsa Basha ka kërkuar pushimin e cështjes. Një seancë më parë Basha u pyet edhe për informatorin që i tregoi për paratë e fshehura në dy automjete Toyota “auris” ndërsa avokati i Bashës u shpreh se kreu i opozitës nuk e tregon burimin.

Por cfarë pritet të ndodh me këtë proces?
Sipas nenit 120 të kodit penal ky proces është kategorizuar si shpifje e cila konsiderohet kudravajtje penale dhe dënohet me gjobë nga 50 mijë deri në tre milion lekë.

3.4 milione eurot u gjetën në makinën “Toyota Yaris” para disa muajve në Portin e Durrësit, për të cilën kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka akuzuar kreun e Grupit të Partisë Socialiste Taulant Balla si të përfshirë në këtë çështje, ndërsa ky i fundit i ka cilësuar akuzat në emër të tij shpifje. Në padinë e ngritur nga Balla lideri demokrat Lulzim Basha akuzohet edhe për dekonspirimin  e operaciont të policisë , kur ai kishte deklaruar në seancën e kuvendit . se drejt Shqipërisë  ishte nisur një shumë e madhe parash që ndodhej  brenda një automjeti "Toyota Yaris" ngjyrë e kuqe.

b.xh./Shqiptarja.com
Komento