Trafiku ndërkombëtar i kokainës, 1 mijë policë në Bruksel nisin operacionin masiv kundër Ndrangheta-s dhe mafias shqiptare

Një mijë policë janë përfshirë në një operacion  masiv në Bruksel kundër Ndrangheta-s dhe mafias shqiptare.

Belgjika është një nga portat kryesore të kokainës në Europë dhe konsiderohet me rrezik të lartë në infiltrimin e mafias, siç tha drejtoria e përgjithshme italiane anti-mafia, duke shtuar se tashmë krimi i organizuar është i rrënjosur në një pjesë të madhe të sferës ekonomike të vendit, veçanërisht në provincat e Hainaut, Liège dhe Limburg.

Javën e kaluar është zhvilluar një operacion, i cili ndoq nga një tjetër në Antwerp të hënën, ndërsa të martën kishte një kryeqytet, ku edhe siç raportohet nga mediat vendase u arrestuan dhjetëra të dyshuar, pas qindra kontrolleve.  

“Ne po synojmë të godasin trafikimin e kokainës. Nuk kërkojmë domosdoshmërish kapjen e sasive të mëdha të drogës, por ‘shkatërrimin’ e bandave të drogës aktive në trafikun ndërkombëtar”, tha Eric Van Duyse, zëdhënës i Prokurorisë Federale.

Thelbësore për hetimin ishte deshifrimi i mesazheve të shkëmbyera nga kriminelët në një rrjet komunikimi të sigurt, i cili i lejoi hetuesit të bënin përparim vendimtar.

Në qendër të hetimit është trafiku ndërkombëtar i kokainës, i cili në Europë menaxhohet kryesisht nga Ndrangheta dhe mafia shqiptare, të cilat kanë kontakte me prodhues dhe fabrika të Amerikës Latine në Gjermani, Itali dhe Belgjikë.

Për vite me radhë, rrjetet kriminale kanë kontrabanduar sasi të mëdha kokaine nëpër portet e Antwerpen në Belgjikë, Hamburg në Gjermani dhe Le Havre në Francë.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol