Trafikuan 400 mln € kokainë, në qershor gjyqi më 'luksoz' për 6 shqiptarët në Gjermani

Muajin e ardhshëm pritet të nis gjyqi për gjashtë trafikantët shqiptarë që furnizuan disa qytete gjermane me kokainë të cilën e sillnin nga Ekuadori nëpërmjet ngarkesave me banane.

Të arrestuar janë Emiljan Hysenaj, 38 vjeç, Klajdi D, 25 vjeç, Dashamir Ndoi, 34 vjeç, Dario Lame, 22 vjeç dhe Alberto K, 40 vjeç dhe Albert Kochsiek, I cili cilësohet si koka e bandës.

Grupi kontrollohej dhe drejtohej, nga Hamburgu, ku njëri prej të akuzuarve kryesorë, Dario L. kishte marrë një banesë me qira. Në këtë banesë hetuesit gjetën edhe fletëngarkesa për banane. Dario Lame supozohet të jetë marrë me logjistikën e bandës, kurse Klajdi D. (25 vjeç) merrej me organizimin e marrjes së kokainës nga magazinat.

Hetuesia i kishte survejuar pjesëtarët e bandës teksa studionin depot e magazinimit ku do të bënin marrjen e kokainës. Veç kësaj ishin përgjuar edhe biseda nga takimet e anëtarëve të bandës në një kafene të Hamburgut.

Në prill 2018 u  kontrolluan apartamente banimi në Ahrensburg, Hamburg dhe Hannover, ku u gjetën dy pistoleta dhe mbi 30 mijë euro cash.

Kjo bandë ka vepruar në midis shtatorit 2017 dhe prillit 2018 me bazë në Hamburg dhe ka trafikuar mbi 1.8 ton kokainë me vlerë mbi 400 milionë euro.

Sipas mediave gjermane, trafikantët vinin enkas nga Shqipëria. Ata udhëtonin nga Shqipëria për të tërhequr drogën nga magazinat e kompanisë Greenyard e më pas ktheheshin përsëri në Shqipëri për të mos u identifikuar nga policia.

Në Gjermani ky operacion u cilësua si një nga më të mëdhenjtë pasi u përfshinë rreth 500 hetuesve dhe policë.

Te arrestuarit

Alberto Kochsiek 40 vjeç

Albert K.,

Emiljan Hysenaj, 38 vjeç

Klajdi D, 25 vjeç

Dashamir Ndoi, 34 vjeç

Dario Lame, 22 vjeç

 

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • hason gjermoni: 04/05/2019 18:11

  Gjermoni do i kalb tani ne biruce, nuk eshte mire te talleni me miellin e Gjermanit :)

  Përgjigju
 • Bxnxnssk: 03/05/2019 13:16

  Imagjino per cfare akuzohen keta dhe media gjermane ua mbulon syte, ndersa ju per vepra ordinere i nxirrni dhe kushurijte e shtate. Jeni medioker.

  Përgjigju
  • nebiu: 06/05/2019 10:42

   Kushuriri i 7te ne Shqiperi e ka futur gishtin te qypi i mjaltit. Se keshtu jemi ne, pasurohesh ti ne menyre ilegale, dua dhe une.

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Berisha ‘shfrenon’ imagjinatën: Nuredin Dumanin e ka parë në Golem ‘qytetari dixhital’ pas mesnate

Berisha ‘shfrenon’ imagjinatën: Nuredin Dumanin e ka parë në Golem ‘qytetari dixhital’ pas mesnate