Trajtimi kundër COVID, Tritan Kalo: Mjekët japin ilaçe të parekomanduara nga OBSH për përfitime monetare

Tritan Kalo

TIRANË- Në një kohë kur ende nuk kemi asnjë rekomandim nga OBSH për recetën e saktë të ilaçeve që mund të trajtojnë COVID-19, mjeku infeksionist Tritan Kalo ka ngritur akuza nga ndaj kolegëve të tij.

Përmes një postimi, Kalo shkruan se shumë ilaçe si Remdesivir, Favira, kanë rezultuar të padobishëm në trajtimin e virusit, por përdoren nga mjekët për trajtim, ose kërkohen nga vetë familjarët e pacientëve. Mjeku thekson se përdorimi i tyre ka të bëjë me padijen ose më përfitimet monetare nga bluzat e bardha.

“Kohë kovidiane…..16.09.2021….Për sa kohë që ASNJË antiviral si: Remdesivir, Favira, Kaledra, Truvada, Tamiflu, etj, apo antiparazitari Ivermectin nuk kanë dhënë ndonjë efekt dobiprurës në mjekimin e të sëmurëve me Covid-19, përkundrazi më shumë dëmprurës të tyre, përse ato vijojnë e përshkruhen nga kolegët ose vijojnë të kërkohen nga të sëmurët ose të afërmit e tyre….Asnjëri prej tyre nuk është antiviral specifik ndaj virusit Sars-Cov2/Covid-19….Koha kur ato jepen me qëllim uljen e ngarkesës virale në organizëm, është e vonuar dhe pothuajse pak ose aspak ndikojnë mbi të….FDA, EMA, ËHO kanë rekomanduar MOS dhënien e tyre….Bëhet fjalë për Panjohuri apo për Përfitime monetare në këto kohë të turbullta kovidiane….”Së pari mos lëndo”(“Primum non nocere”) - shprehet babai i mjeksisë Hipokrati….Together forever”, shkruan Kalo.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vidhet gjatë natës pika e karburantit në Bulqizë