'Zemra' prangos 6 shqiptarë dhe 5 italianë, transferuan 'fabrikat' e kanabisit nga Shqipëria në Itali, mbushën Barin me sera! Në operacion DIA italiane dhe SPAK (VIDEO)

6 shqiptarë dhe 5 italianë janë prangosur nga policia italiane përmes një mega operacioni të zhvilluar ditën e djeshme, ku mori pjesë edhe SPAK në Shqipëri, pasi akuzohen për trafikim të tonelatave drogë në tregun evropian. Sipas njoftimit të autoriteteve italiane droga transportohej në Puglia dhe më pas shpërndahej edhe në rajone të tjera. Gjatë operacioni policia zbuloi dy sera që kultivonin marijuanë. Të dyshuarit dyshohet se kanë shitur të paktën 140 kilogramë hashash, gjysmë kilogram kokainë të pastër dhe 113 kilogramë mariuanë. Gjithashtu janë sekuestruar edhe armë. Strukturat e Hetimit Antimafia në Bari të Italisë ka ekzekutuar 11 urdhra arresti që është firmosur nga gjykata e këtij qyteti, për 11 persona të dyshuar për krime të rënda si prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike, mbajtja dhe përdorimi i armëve etj.

Masa e sigurimit është dhënë në kuadër të operacionit "Zemra", pas hetimeve - të kryera në periudhën tetor 2018-tetor 2019 - të cilat bënë të mundur mbledhjen e provave kundër 5 italianëve dhe 6 shqiptarëve, disa prej të cilëve kanë qenë objektiva edhe të operacioneve ‘Shefi’ dhe ‘Kulmi’. Ata kishin zhvendosur prodhimin e drogës nga Shqipëria në provincat e Barit dhe Foggia-s. vende ku, ndër të tjera, dy plantacione, të kultivuara në serra, të përbëra nga mbi 8 mijë bimë marihuanë, me peshë mbi një ton e gjysmë, nga të cilat do të ishte e mundur të përftoheshin mbi 10 mijë doza droge për t'u hedhur në treg.

Ato akuzohen për 32 ngjarje të lidhura me sekuestrimin e dy plantacioneve,  për transferime të ndryshme në lidhje me një total prej 140 kilogramë hashash, gjysmë kilogram kokainë të pastër, 113 kilogramë marijuanë si dhe në lidhje me posedimin dhe marrjen në dorëzim të dy pistoletave të kalibrit 9, objekt sekuestrimi, me numra serialë të gërryer.

Ekzekutimi i operacionit “Zemra” është në realitet një shtojcë e atij më të madhit, projektit hetimor i Drejtorisë Antimafia të Qarkut dhe DIA Bari në lidhje me fenomenin e trafikut ndërkombëtar të drogës nga Shqipëria në Pulia, brenda të cilit një grup hetimor ka funksionuar që nga viti 2017 i zakonshëm. Ky instrument i bashkëpunimit gjyqësor, i krijuar ndërmjet DDA Bari, I Prokuroria Speciale për Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e Tiranës dhe Eurojust (Organi që mbështet bashkëpunimin gjyqësor në luftën kundër formave të rënda të krimi transnacional), lejon stafin e DIA të Barit dhe Autoritetet Shqiptarët për të kryer hetime të përbashkëta hetimore, duke përdorur roli themelor koordinues i siguruar nga Drejtimi Kombëtar

Në këtë kuptim, operacionet Shefi, Kulmi dhe Shpirti, të kryera edhe në Itali dhe në Shqipëria, si pjesë e Grupit të Përbashkët Hetimor, përkatësisht konkludoi – në 2018, 2020 dhe 2021 - nga DIA Bari me arrestimin e 118 personave. Masat e sigurimit dhe sekuestrimi i pasurive për një vlerë prej disa milionë eurosh, në të cilat u kapën rreth gjashtë tonë drogë, përfshirë marihuanë, kokainë hashash si dhe masat paraprake të lëshuara drejtpërdrejt nga Autoriteti Gjyqësor Shqiptar, me kontributin e katër bashkëpunëtorëve të Drejtësisë italiane, për krime korrupsioni, shpërdorim detyre, pastrim parash dhe trafikim të sasive të mëdha të lëndëve narkotike.

Masat paraprake të ditës së sotme – të gjitha në arrest shtëpie – ishin kryer, me përjashtim të një lënde të pagjurmueshme, në krahinat e Barit, Bat e Pavia. Është e rëndësishme të theksohet se procedimi është në fazën e hetimit paraprake dhe se me ekzekutimin e masës së sigurimit të sotëm do të vijojë marrja në pyetje e garancisë dhe përballja me mbrojtjen e të pandehurit, të cilit fajësia e mundshme, në lidhje me krimet e supozuara, duhet të konstatohet në vendi i gjykimit në bashkë

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri