Transformimi i Piramidës në qendër teknologjie për nxënësit e moshës 12-18 vjeç, hapet tenderi (FOTO)

Transformimi i Piramidës në qendër teknologjie për nxënësit e moshës 12-18 vjeç, hapet tenderi (FOTO)

Projekti i Piramidës në Tiranë

Rijetësimi i Piramidës në kryeqytet pritet që të jetë vetëm çështje kohe. Bashkia e Tiranës ka filluar nga puna për transformimin e godinës ekzistuese në një qendër të edukimit mbi teknologjinë për nxënësit e moshës 12-18 vjeç, me qëllim rritjen e aftësive të tyre kreative dhe teknike, nëpërmjet kurseve në dizajn dhe teknologji, që nuk ofrohen nga sistemi arsimor. Kompanitë e interesuara do të kenë afat deri në datën 2 shtator për të dorëzuar ofertat e tyre.

Financimi për transformimin e kësaj godine ndahet mes buxhetit të bashkisë së Tiranës, të ardhurave të buxhetit të shtetit të vëna në dispozicion nga Ministria e Kulturës si dhe  të ardhurat e Fondit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim të vëna në dispozicion nëpërmjet një marrëveshje bashkëpunimi me bashkinë për zbatimin e këtij projekti.

Rijetësimi i Piramidës është një prej projekteve strategjike të Tiranës që në programin buxhetor afatmesëm 2018-2020, ku ndër të tjera në atë kohë kërkohej qartësimi i vizionit mbi ndërtesën aktuale. Ndërkohë që, në prill të vitit 2019 u prezantua edhe projekti për shndërrimin e saj në një Qendër për Edukimin dhe Teknologjinë.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BENI: 26/08/2020 16:20

  UNE THEM DO E MARRE ZAMIR MAJA,,,KY ESHTE I PREFERUARI I RAMES.....

  Përgjigju
 • Dheras: 12/08/2020 14:03

  E sigurte oferta fituese eshte Fusha shpk.

  Përgjigju
 • redi: 11/08/2020 15:44

  Sipas projektit te ri duket spetakolare por duhet shpejtuar puna ,se ne bulevard objekti qe e shemton eshte puramida e keq nenaxhuar qe mbeti si germadhe . Rikonstruksioni duhej

  Përgjigju
 • rroku: 06/08/2020 23:09

  Me falni por ky qe ka shkruar me pseudonimin HAPU BHE qenka komplet rrot k*ri, me mire te dheu qe hapi te futet vete. Kjo piramide eshte ndertuar me leket e Shqipetareve o malok dhe eshte nje kryeveper e arkitektures o shpellar....

  Përgjigju
  • erni: 07/08/2020 16:11

   Pse kam nje nuhatje qe ti ishte dakord me prishjen e teatrit?

 • lola: 06/08/2020 23:04

  Bla, bla, bla..... Kur do filloi se ky lajm eshte bere bajat....

  Përgjigju
 • Leo: 06/08/2020 21:04

  Aman o se sa here esh thene dhe asgje. Hale ka ngelur akoma. Mbaroni unazen e madhe qe te shpetojme mga trafiku.

  Përgjigju
 • Ai aty: 06/08/2020 17:05

  Sbesoj ta fitoje salillari

  Përgjigju
 • Pirro: 05/08/2020 21:39

  D.m.th do beni nje qender Playstation te madh per tifozet e Noizit. Urime.

  Përgjigju
 • geg hyseni: 05/08/2020 09:15

  E shkreta Piramide.. mbeti duke u tenderuar gjithe keto vite... Keshtu eshte kur vdes i zoti i shtepise e nuk len trashgimetar pas!!!

  Përgjigju
 • Hapu dhè: 04/08/2020 18:00

  Mendoj se piramida eshte nje turp per qytetin e tiranes. Ajo duhet rrafshuar dhe te behet lulishte.

  Përgjigju
 • Shkodran prej Puke: 04/08/2020 13:59

  Te behet muzeu i persekutimit komunist ku nganje ane vizitoret te shikojne jeten perrallore qe bente diktatori me suiten e tij dhe ne anen tjeter te ngrihen modelet e qelive te zyrave te hetuesise ku torturoheshin intelektualet dhe deri tek populli i thjeshte vetem se kerkonin te drejtat qe u takonin te ekspozohen te gjitha mjetet qe jsne perdorur per te torturuar survejuar dhe per te mbajtur popullin ne izolim te plote nga bota perendimore.

  Përgjigju
 • Sy"gje'rimi: 04/08/2020 00:17

  Bëjeni Galeri Arti,jo vetëm,por sidomos të Realizmit Socialist..,me Skulpturat,e Pikturat e asaj Periudhe

  Përgjigju
 • Gigolo: 03/08/2020 23:52

  SPAK-u duhej te kishte filluar me Berishen,Berishen Junior,Metem e Monen. Pastaj me Ramen e pastaj me keta lepujt qe fshihen pas emrave te sajuar e me rradhe deri te me i fundit kriminel.

  Përgjigju
 • Ani: 03/08/2020 19:40

  Hajt me kom te mar Ed Rama. Je tu e bo e tue rregullu Shqipnin shum bukur. Krenohemi me ju ne kurbetlit. Zoti te ndihmoft Kryeministër.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E mbajtën të fshehtë prej vitesh dhe ishin hermetikë për lidhjen e tyre, Flor Mumajesi pozon pranë partneres      

E mbajtën të fshehtë prej vitesh dhe ishin hermetikë për lidhjen e tyre, Flor Mumajesi pozon pranë partneres