Opozita në protestë, Rama i sfidon dhe 'thumbon' me Teatrin e Operas dhe Baletit: Sheshi dhe përsheshi i radhës

Në momentin që artistët të mbështetur nga opozita protestonin për shembjen e Teatrit Kombëtar, kryeministri Edi Rama inspektoi përfundimin e rikonstruksionit të Teatrit të Operas dhe Baletit.

Teatri i Operas dhe Baletit është transformuar pas rikonstruksionit. Kryeministri Edi Rama pa nga ajër ndryshimin, ndërsa theksoi se qoftë këtu e qoftë në të ashtuquajturin Teatër Kombëtar, ku arsyeja e mosarsyes e bashkuar me politikën e pengimit të çdo pune, krijuan vitet e fundit një shesh të radhës, për një përshesh të radhës.

"Sot në hapësirën e transformuar rrënjësisht të Teatrit të Operas dhe Baletit, ku pas 70 vjetësh solistët e trupa jonë, si edhe talentet e mëdha të muzikës lirike e sinfonike shqiptare që shkëlqejnë nëpër botë, do të ndjehen më në fund njësoj si në Milano, Londër, New York apo Tokio, m'u kujtua një grevë urie e artistëve që këndonin korin e skllevërve të "Aidës" me rripa të kuq në kokë, duke luftuar kundër idesë sime si ministër kulture asokohe, për reformimin radikal të sistemit teatror!

Plot dy dekada të humbura mes lagështisë, pluhurit, vapës e të ftohtit, degradimit të viteve dhe rënkimeve të dërrasa të skenës e të karrigeve, qoftë këtu e qoftë në të ashtuquajturin Teatër Kombëtar, ku arsyeja e mosarsyes e bashkuar me politikën e pengimit të çdo pune, krijuan vitet e fundit një shesh të radhës, për një përshesh të radhës" shkruan Rama.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento

Komente

 • Alb: 18/05/2020 23:08

  Ed kurva baxhell nate vepron ne oren 4 te mengjesit per permisimin e tiranes edhe sala si bente keto veprime.

  Përgjigju
 • Konjak: 18/05/2020 22:23

  Nukse ka me vlera , trajtimi i teatrit , per reflektim ,nga z Rama dhe zVeliaj , keta zoterinj bene me force , ate qe ju duhej , ashtu sic ju duhej .Mundohen te mbushin mendjen popullit se sa i mire do jete teatri tjeter , me keto brrockulla duan ti shmangen se vertetes . Nuk eshte se populli nuk i kupton arsyet perse e prishen ,jemi mesuar me keto hipokrizi ; nuk besoj se do te vazhdojme te vuajme akoma, per fajin tone, besojse me ne fund do ta gjejme vet-veten , te mos vazhdojme pambarimisht te pasurojme qeveritaret , ne nje kohe qe ne marim rroga e pensione diskriminuse .Akoma dote vazhdoni mashtrimet se e keni bere shqiperine lule , per ca koshtra qe keni ndertuar ne Tirane e ne Vlore , ndoshta edhe diku ngjekt .Nese dote na e hidhni per here te dite , atehere pacim ne faqen e zeze .

  Përgjigju
 • Artur: 18/05/2020 20:23

  Kori i sklleverve eshte te Nabuko e Verdit!

  Përgjigju
 • Eureka: 18/05/2020 19:25

  ..ktheje dhe Radio Tirana-n ne identitet.,Edo!..boje muze ...etj..,ka vlera historike

  Përgjigju
 • mani: 18/05/2020 19:21

  ROBT ku ti kesh o rama o bythqir I tiranes….

  Përgjigju
  • Toni: 18/05/2020 21:55

   O Mani sa idiot je,sa Saliu apo më shumë?

  • Ben Tironci: 18/05/2020 21:05

   Do ket fjet ne haur te lopeve joteme ndoshta te zene me nonje dem

 • Rei: 18/05/2020 17:28

  Ed jong sum tipik gjesti.

  Përgjigju
  • ERP: 18/05/2020 17:47

   Jong apo pa Jong ky punon dhe i ka nderruar pamjen vendit. Shih merradh fytyrat e atyre qe udheheqin cdo proteste. ka vetem nje fjale,...HAJDUTER!×

Lajmi i fundit

John

Dy fjalë, për ata që shkatërruan shtetin sa kishin pushtetin