Trazirat në Kazakistan, qeveria bën thirrje për ndihmë ruse

Trupat ushtarake të udhëhequra nga Rusia do të vendosen për të ndihmuar në shuarjen e demonstratave antiqeveritare në Kazakistan raportoi BBC. Presidenti Kassym-Jomart Tokayev bëri thirrje për mbështetje nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) mes përshkallëzimit të trazirave mbarëkombëtare. Protestat fillimisht u ndezën nga rritja e çmimeve të karburantit, por janë zgjeruar duke përfshirë ankesa të tjera politike. Presidenti Tokayev pretendoi se trazirat ishin vepër e "bandave terroriste" të trajnuara nga të huajt.

Presidenti ka vendosur një gjendje të jashtëzakonshme mbarëkombëtare që përfshin një shtetrrethim brenda natës dhe një ndalim të tubimeve masive dhe ka premtuar një përgjigje të ashpër ndaj protestave. Në një fjalim televiziv në orët e para të së enjtes, ai tha se kishte kërkuar ndihmë nga CSTO - një aleancë ushtarake e përbërë nga Rusia dhe pesë shtete ish-sovjetike për të ndihmuar në stabilizimin e vendit.

Më vonë të mërkurën, kryetari i CSTO-së, kryeministri armen, Nikol Pashinyan, konfirmoi në një deklaratë në Facebook se aleanca do të dërgonte forca paqeruajtëse "për një periudhë të kufizuar kohore". Departamenti Amerikan i Shtetit tha se po "ndiqte nga afër" situatën në Kazakistan, me një zëdhënës që u bëri thirrje autoriteteve dhe protestuesve të përmbahen. Presidenti Tokayev është vetëm personi i dytë që drejton Kazakistanin që kur shpalli pavarësinë në vitin 1991. Zgjedhja e tij, në vitin 2019, u dënua nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) duke treguar respekt të pakët për standardet demokratike.

Pjesa më e madhe e zemërimit në rrugë, megjithatë, duket se ka pasur për qëllim paraardhësin e tij, Nursultan Nazarbayev, i cili ka mbajtur një rol të fuqishëm të sigurisë kombëtare që kur dha dorëheqjen. Të mërkurën, ai u shkarkua në një përpjekje për të mposhtur trazirat në rritje. Protestuesit ishin dëgjuar duke brohoritur emrin e Nazarbayev, ndërsa një video që tregonte njerëz që përpiqeshin të rrëzonin një statujë gjigante prej bronzi të ish-liderit është shpërndarë në internet. Sipas BBC Monitoring, monumenti tashmë i çmontuar duket se ka qëndruar në Taldykorgan, rajoni i origjinës së zotit Nazarbayev. Stafi në aeroportin kryesor të Kazakistanit u desh të largohej nga demonstruesit antiqeveritar, të cilët kanë shënjestruar edhe ndërtesat qeveritare. Protestuesit u mblodhën në zyrën e kryetarit të bashkisë në Almaty përpara se të sulmonin atë. Videot në mediat sociale treguan një shtëllungë tymi që ngrihej nga ndërtesa, ndërsa dëgjoheshin edhe të shtëna me armë zjarri. Shefi i policisë së qytetit, Kanat Taimerdenov, tha se "ekstremistët dhe radikalët" kishin sulmuar 500 civilë dhe kishin plaçkitur qindra biznese. U përdorën topa uji kundër protestuesve në qytetin perëndimor të Aktobe. Raportohet se forcat e sigurisë kanë dalë në krah të protestuesve në disa vende.

Megjithatë, marrja e një pasqyre të qartë të asaj që po ndodh në kombin e Azisë Qendrore është e vështirë. Ministria e Brendshme publikoi shifrat e viktimave të raportuara midis forcave të sigurisë, por nuk kishte raporte të barasvlefshme për ndonjë lëndim apo vdekje mes protestuesve mes asaj që grupet e monitorimit e kanë përshkruar si "një ndërprerje të internetit në shkallë vendi".

Përpjekje të tjera për t'i dhënë fund protestave, të cilat filluan të dielën kur qeveria hoqi kufirin e çmimit të gazit të lëngshëm të naftës që shumë njerëz përdorin për të furnizuar makinat e tyre, duke shkaktuar dyfishimin e kostos, janë bërë. Shpejtësia me të cilën protestat u bënë të dhunshme befasoi shumë njerëz, si në Kazakistan ashtu edhe në rajonin më të gjerë, dhe la të kuptohet se nuk kanë të bëjnë vetëm me një rritje të çmimit të karburantit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Fitoi zgjedhjet për kreun e PD, Berisha në ‘delir’: Ndodhi mrekullia e shekullit të 21