Tre emigrantë humbin jetën në La Mansh, tentuan të kalojnë në brigjet britanike

Tre emigrantë humbin jetën në La Mansh, tentuan të kalojnë në brigjet britanike

Varkë me emigrantë drejt Britanisë

Tre emigrantë kanë humbur jetën teksa janë përpjekur të futen në brigjet e Mbretërisë së Bashkuar përmes La Manshit. Siç bëjnë me dije mediat britanike një ekip kërkim-shpëtimi është në kanalin anglez me autoritete britanike dhe franceze.

Një emigrant i katërt është parë teksa trupi i tij pluskonte në ujë. Kjo tragjedi vjen pasi kontrabanduesit e vegjël përfituan nga moti i mirë ditën e sotme për të nisur disa varka me emigrantë nga brigjet e Francës drejt Britanisë. Sipas raportimeve janë dërguar 300 emigrantë tek qendra e pritjes në Portin e Doverit.

Ky numër i ardhjes së migrantëve gjatë një dite është më i larti, që kur filloi kjo krizë në vitin 2018. Fundjavën e kaluar mbërritën 290 migrantë teksa kaluan brigjet britanike me 5 varka ditën e diel.  

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale