POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Një ish-ministër i Jashtëm që nuk njeh Kushtetutën, denoncon 'grushtin e shtetit' por bën një gafë të pafalshme

Tritan Shehu

Ish-deputeti demokrat dhe ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu duke u përpjekur të analizojë vendimin e KQZ-së për të thirrur kandidatët si zëvëndësues të deputetëve që dogjën mandatet ka bërë një gafë lidhur me Kushtetutën të cilës i referohet. Ai thotë se vendimet e KQZ per zevendesimin e ketyre mandateve bien ndesh edhe me vendimin e vitit 1993 te Gjykates Kushtetuese, ndërkohë që vendi drejtohet nga Kushtetuta e vitit 1998.

Postimi i potë i Tritan Shehut:

Aktualisht Shqiperia, pa Gjykaten Kushtetuese, eshte nen nje Grusht Shteti kunder demokracise!

Procedura e tanishme e zevendesimit te mandateve te deputeteve, te dorezuara keto ne grup si opozite, nuk ka asnje baze ligjore e kushtetuese.

Veprimet e Kuvendit te Shqiperise ne lidhje me kete nuk jane te pajtueshme as edhe me procedurat ligjore per rastet individuale.

Vendimet e KQZ per zevendesimin e ketyre mandateve bien ndesh edhe me vendimin e vitit 1993 te Gjykates Kushtetuese, per zevendesimin jashte vullnetit te partise te tre mandateve te PD ne ate periudhe.

Tentativa per te quajtur funksional Kuvendin me nje perberje shume me te vogel deputetesh se 140 nuk ka asnje baze ligjore per numrin minimal te deputeteve te domosdoshem.

Ne kushtet kur e gjithe kjo procedure thelbesore per demokracine kryhet ne mungesen prej me se nje viti te Gjykates Kushtetuese, e vetmja qe mund te legalizoje apo jo keto veprime, krijohen tiparet e nje Grushti Shteti.

Ne fakt ne te gjthe kete periudhe Vendimet e Kuvendit, te Qeverise etj, kane qene te pa ligjeshme, per derisa askush nuk mund t’i apelonte ato ne ate Gjykate.

Ne keto kushte ka vetem nje zgjidhje politike, ligjore e kushtetuese: fillimi i procedurave per zgjedhje te reja mbi nje platforme te pranueshme.

Ne te kundert ideatoret e aplikuesit e ketyre akteve duhet te akuzohen per tentative per Grusht Shteti te qeverisjes ndaj demokracise e ky duhet perballuar si i tille.

Foto e postuar nga Tritan Shehu

m.v./G.M.
Komento

Komente

 • sula: 15/03/2019 17:51

  Mos ja veni re se eshte nen efektin e preshit .Ngatarron cdo gjo qe asht kunder tij

  Përgjigju
 • Tritaaan Preshin Tritaaan preshin: 15/03/2019 12:47

  Kricit Tritan i ka ngelur ora prapa që me preshin në Lushnjë..

  Përgjigju
 • tritan PRESHI: 15/03/2019 12:44

  Mos ja vini re titanit se preshi i ka prishur RONDELEN e prandaj tritani uluret e vetëm bërtet dhimbja e rondeles është e fort e truri ka cof . Prandaj tritani po mendohet se si RONDELJA ti regullohet.

  Përgjigju
 • Tir: 15/03/2019 11:57

  Tritanit i ka mbetur ora 12-te. Lexo kushtetuten e '98-tes o trap.Kush eshte ne ate foto ? Tritani me presh? E bukur kjo !

  Përgjigju
 • Presh Vendi: 15/03/2019 11:52

  O zotni Preshi,kushtetuta e sotme eshte e 1998 jo e 1993.. Kalo ne Lushnje te marresh pak presh te fresket,qe te kthjellosh mendjen.

  Përgjigju
 • sadi: 15/03/2019 11:44

  mire jua beri, se e pesuat si historia e atij qe donte ti bente gropen tjetrit dhe ngeci vete...me zgjuarsine e monalizes dhe karasalixhicit qe jane ne ekstaze njera per pushtet e leke dhe tjetri nga frika e burgosjes

  Përgjigju
 • Erik: 15/03/2019 11:32

  Mire e ke tamam po behet grusht shteti ndaj demokracise dhe organizatoret jane Berisha, Meta, Basha, Kryemadhi.

  Përgjigju