Trump bën gafën e tij të madhe teksa ‘sulmonte’ Biden: Po shkojmë drejt Luftës së Dytë Botërore

Trump bën gafën e tij të madhe teksa ‘sulmonte’ Biden: Po shkojmë drejt Luftës së Dytë Botërore

Ish-presidenti i SHBA-së dhe kandidati për vitin 2024, Donald Trump u tall në mediat sociale pasi tha se presidenti, Joe Biden, do ta çonte vendin në "Luftën e Dytë Botërore" nëse ai do të rizgjedhte gjatë një samiti në Uashington e cila u zhvillua të premten.

"Ne kemi një njeri që është totalisht i korruptuar dhe presidenti më i keq në historinë e vendit tonë, i cili është i dëmtuar njohës, në asnjë gjendje për të udhëhequr dhe tani është përgjegjës për t'u marrë me Rusinë dhe një luftë të mundshme bërthamore. Ne do të ishim në Luftën e Dytë Botërore", tha Trump gjatë fjalimi, pjesë e samitit konservator në vazhdim Pray Vote Stand. 

Lufta e Dytë Botërore u zhvillua midis viteve 1939 dhe 1945. Në të njëjtin fjalim, Trump duket se ngatërroi Biden dhe ish-Presidentin Barack Obama, duke thënë se ai ishte përpara këtij të fundit në sondazhet zgjedhore të vitit 2024, raportojnë mediat e huaja.

"Siç e dini, Joe Biden i cili është bandit, partia e majtë radikale ka armatosur zbatimin e ligjit për të arrestuar kundërshtarin e tyre kryesor politik, dhe duke udhëhequr me shumë, duke përfshirë Obamën, por unë do t'ju them se çfarë", tha Trump.

Trump dukej gjithashtu se sugjeroi se Obama kishte qenë i dyti i tij në zgjedhjet e 2016-ës, duke thënë: "Me Obamën, ne fituam një zgjedhje që të gjithë thanë se nuk mund të fitoheshin". Më pas ai korrigjoi veten dhe specifikoi se kundërshtarja e tij ishte në të vërtetë Hillary Clinton.

Fjalët e ndryshme të Trump ngrenë dyshime për moshën dhe gjendjen mendore të ish-presidentit dhe kandidatit për vitin 2024. 

Amerikanët kanë shfaqur tashmë shqetësim për shëndetin mendor dhe fizik të 80-vjeçarit Biden, pavarësisht se mjeku i tij e shpalli atë një "mashkull të shëndetshëm, energjik, 80-vjeçar", i cili ishte "i aftë për detyrë" në shkurt të këtij viti. Biden është presidenti më i vjetër i vendit dhe 8-vjeçari i parë që mban këtë post. Trump nuk është shumë më i ri, pasi ka mbushur 77 vjeç në qershor.

"Unë mendoj se Trump mund të jetë ai që ka dëmtime", postoi një përdorues në X, platforma e njohur më parë si Twitter.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tetori rozë, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Tetori rozë, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit