Trump dhe Pence takohen për herë të parë pas protestave të dhunshme

Trump dhe Pence takohen për herë të parë pas protestave të dhunshme

Donald Trump dhe Mike Pence

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe zëvendës presidenti Mike Pence u takuan të hënën në mbrëmje për herë të parë, pas protestave të dhunshme të mërkurës së kaluar.

Dhuna e 6 janarit ka ndodhu në kohën ku Mike Pence po drejtonte seancën e certifikimit të fitores së Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, në Kongresin amerikan.

Lajmi u dha për mediat nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, i cili theksoi se Pence  nuk ka ndërmend t’i nënshtrohet kërkesës së demokratëve për aktivizimin e Amendamentit 25 të Kushtetutës, i cili do ta shpallte Trumpin të paaftë për kryerjen e detyrave presidenciale.

Trump dhe Pence “përsëritën se ata që thyen ligjin dhe sulmuan Kongresin javën e kaluar, nuk përfaqësojnë lëvizjen ‘Amerika e para’, të mbështetur nga 75 milionë amerikanë”, tha zyrtari.

Dyshja “u zotua se do ta vazhdojë punën në emër të vendit, për pjesën e mbetur të mandatit”, shtoi zyrtari.

Pence raportohet se ka qenë i zemëruar me Trumpin, i cili i ka nxitur mbështetësit që të marshojnë drejt Kongresit, me pretendime të pabazuara për mashtrime në zgjedhje, në anën tjetër edhe Trump ka qenë i acaruar me Pence, duke thënë se ai nuk ka pasur guxim të kthejë mbrapsht rezultatin e zgjedhjeve.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve kanë prezantuar një rezolutë për gjykimin e Trumpit, nëse Pence dhe kabineti nuk e heqin atë nga detyra ose nuk e shtyjnë të japë dorëheqje, të mërkurën ata kanë paralajmëruar se do ta votojnë kërkesën për shkarkim të Trump në Dhomën e përfaqësuesve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kryeministri maqedonas: Kufijtë e shteteve në Ballkan, janë një marrëzi e madhe! Vetëm shtojnë korrupsionin

Kryeministri maqedonas: Kufijtë e shteteve në Ballkan, janë një marrëzi e madhe! Vetëm shtojnë korrupsionin