Trump do të bëhet shembull, gjithçka që pritet të ndodhë këto ditë në politikën amerikane (VIDEO)

Vetëm dy presidentë më parë i janë nënshtruar këtij procesi fajësimi përveç Donald Trump, Bill Clinton në 1998 dhe Andrew Jackson në 1868, procesi normalisht zgjat shumë javë, në mos muaj.

Përkundrazi, përpjekjet e tanishme nga Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve për të shkarkuar  presidentin e SHBA pritet të zgjasin vetëm disa ditë, pasi kanë ngelur vetëm 7 ditë nga ardhja e presidentit të zgjedhur Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Arsyeja që procesi i fajësimit,  përfshirë atë të fajësimit të parë të Trump në dhjetor 2019 - zgjat kaq shumë është se përfshin dëgjime, hetime dhe më në fund një debat dhe votim në lidhje me atë për të cilën akuzohet.

Këtë herë, Dhoma  ne përfaqësuesve do të kapërcejë formalitetet e seancave dhe hetimeve dhe do të kalojë drejt në një debat, i cili pritet të fillojë të Mërkurën. Koha nuk është e vetmja arsye për përshpejtimin e hetimeve këtë herë: ndryshe nga skandali i Ukrainës që çoi në fajësimin e Trump në 2019, nuk ka nevojë për paraqitjen e provave. Vetë anëtarët e Dhomës që do të votojnë këtë javë ishin dëshmitarë të asaj që ndodhi një javë më parë,  kur mijëra mbështetës të Trump pushtuan ndërtesën e Kapitolit në Uashington.  Më herët, Trump u kishte thënë mbështetësve të tij të protestonin kundër numërimit të votave të kolegjit elektoral që do të konfirmonte zgjedhjen e Joe Biden. Ai i nxiti ata të  protestonin dhe të tregonin forcën e tyre. Si i tillë, debati, të Mërkurën, do të bëhet me një akuzë të vetme për fajësim: "nxitje kryengritjesh". "Presidenti Trump rrezikoi rëndë sigurinë e Shteteve të Bashkuara dhe institucioneve qeveritare", lexohet në artikullin fajësimit, i cili u prezantua nga Përfaqësuesit Demokrat.

Çfarë ndodh pas votimit?

Sapo Dhoma të kalojë artikujt për të cilët fajësohet Trump,  Pelosi mund të vendosë kur i dërgon ato në Senat. Sipas planit aktual, Senati nuk është vendosur të rifillojë seancat e plota deri më 19 Janar, e cila është një ditë para inaugurimit të Biden. Disa demokratë sugjeruan që Pelosi mund të presë dhe të lejojë Biden të fillojë mandatin e tij pa hequr fajin mbi të. Por shumë demokratë të tjerë i kanë kërkuar Pelosit që të reagojë menjëherë. Udhëheqësi demokrat i Senatit Chuck Schumer, i cili do të jetë në krye kur Biden të betohet, sugjeroi në një letër për kolegët të martën, që dhoma mund të ndajë kohën e saj midis konfirmimit të Biden, miratimit të  paketës lehtësuese për COVID dhe kryerjes së gjyqit. Nëse gjyqi nuk mbahet derisa Trump të dalë nga zyra, ai mund të ketë ende efektin e parandalimit të tij që të kandidojë përsëri për president. Biden ka thënë se është e rëndësishme të sigurohet që "njerëzit që u përfshinë në kryengritje dhe kërcënuan jetën, duke prishur pronën publike të mbajnë përgjegjësi".

Çfarë do të ndodhë pastaj?

Tani për tani nuk ka gjasa që mjaft republikanë të votojnë për të dënuar Trump, pasi duhen dy të tretat e Senatit. Megjithatë, disa republikanë i kanë kërkuar Trump të japë dorëheqjen, duke përfshirë Senatorin e Pensilvanisë Pat Toomey dhe Senatoren e Alaskës Lisa Murkowski dhe pak po e mbrojnë atë. Në vizitën e tij në murin kufitar SHBA-Meksikë në Teksas Trump sërish akuzoi kundërshtarët e tij në politikat në lidhje me imigracionin. Trump bëri thirrje për respekt për rendin dhe ligjin, por përndryshe i referohej vetëm sulmit të javës së kaluar në selinë e demokracisë amerikane.

Çfarë thonë republikanët?

Tani për tani nuk ka gjasa që mjaft republikanë të votojnë për të dënuar, pasi duhen dy të tretat e Senatit. Megjithatë, disa republikanë i kanë thënë Trump të japë dorëheqjen, duke përfshirë Senatorin e Pensilvanisë Pat Toomey dhe Senatoren e Alaskës Lisa Murkowski dhe pak po e mbrojnë atë. Senatori republikan Ben Sasse ka thënë se do të shikonte vendimin e Dhomës por u ndal në angazhimin për ta mbështetur atë. Republikanët e tjerë kanë thënë se fajësimi do të ishte përçarës. Senatorja i Karolinës së Jugut Lindsey Graham, një aleate e presidentit, ka qenë kritike ndaj sjelljes së tij në nxitjen e trazirave por tha se fajësimi "do të bëjë më shumë dëm sesa dobi". Vetëm një Republikan votoi për të dënuar Trump vitin e kaluar - Senatori i Utah Mitt Romney.

Çfarë do të thotë?

Demokratët thonë se ata duhet të ecin përpara, edhe nëse Senati nuk e dënon. Senatori i Vermontit, Bernie Sanders, shkroi në Twitter se disa njerëz mund të pyesin pse do të përpiqen të heqin një president vetëm me pak ditë nga detyra.

"Përgjigja: Precedent", tha ai. "Duhet të bëhet e qartë se asnjë president, tani ose në të ardhmen, nuk mund të drejtojë një kryengritje kundër qeverisë së SHBA."

Çfarë ndodhi me Amendamentin e 25?

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një rezolutë me 223-205 vota të Martën duke i bërë thirrje zëvëndës presidentin Mike Pence për të ndihmuar largimin e Trump duke përdorur Amendamentin e 25-të, i cili do të lejonte kabinetin të hiqte presidentin nëse ai gjykohet i paaftë për të kryer detyrat e tij. Por Pence kishte refuzuar tashmë rezolutën e Demokratëve, duke thënë në një letër drejtuar Kryetares së Dhomës Nancy Pelosi: "Sipas Kushtetutës sonë, Amendamenti i 25-të nuk është një mjet ndëshkimi ose uzurpimi".  Çfarëdo të ndodhë në ditët në vijim, presidenti Donald Trump do të jetë i pari president në historinë e vendit, që do t’i nënshtrohet procesin të fajësimit dy herë dhe kjo brenda intervalit kohor të një viti.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Eksperti: Nuk ka shifër sesa familje preken! Zv.ministri tregon shifrat nga telefoni: Janë 39 mijë abonentë që do paguajnë më shumë

Eksperti: Nuk ka shifër sesa familje preken! Zv.ministri tregon shifrat nga telefoni: Janë 39 mijë abonentë që do paguajnë më shumë