Trump pritet të vendosë tarifa dhe kufizime të reja ndaj Kinës

Trump pritet të vendosë tarifa dhe kufizime të reja ndaj Kinës

Një zyrtar i administratës i tha Fox News të mërkurën se tarifat, të cilat mund të arrijnë në 30 miliardë dollarë ose më shumë, nuk kanë për qëllim "të ndëshkojnë" Kinën, por janë të projektuara për të "rimarrë dëmet" nga praktikat tregtare të padrejta të Kinës.

Presidenti Trump pritet të ngrejë një raund të ri të tarifave "mbrojtëse" dhe "kufizimeve të investimeve" kundër Kinës të enjten, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë për Fox News.

Gushtin e kaluar, presidenti udhëzoi përfaqësuesin e tregtisë së SHBA Amb. Robert Lighthizer do të shqyrtojë një hetim të ligjeve, politikave dhe praktikave kineze që mund të dëmtojnë të drejtat e pronësisë intelektuale amerikane, inovacionin ose zhvillimin e teknologjisë. "Lighthizer vendosi që një hetim ishte i garantuar dhe filloi sipas nenit 301 të Aktit të Tregtisë të vitit 1974 .

A.D/shqiptarja.com

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Berisha si kësulëkuqja!