'Trupi e drejta ime', përmes artit të të rinjve synohet ndërgjegjësimi mbi autonominë trupore! Ekspozita, në pedonalen e Tiranës deri më 10 dhjetor

TIRANË- 'Trupi e drejta ime', ka qenë nisma e fundit e ndërmarrë në Tiranë me fokus ndërgjegjësimin mbi autonominë trupore, barazinë gjinore, dhunën dhe diskriminimin me bazë gjinore. Përmes veprave artistike të të rinjve nga 3 qytete të Shqipërisë, Korçë, Shkodër, dhe Tiranë janë dhënë mesazhe shumë të bukura.

Nisma sensibilizuese është ndërmarrë nga UN Women Albania në partneritet me UNFPA Albania dhe mbështetje të qeverisë suedeze, e koordinuar nga agjencia RedCloud.

Në kuadër të nismës Trupi im e drejta ime, u realizuan dy Workshope për artistët e rinj në fushën e fotografisë dhe ilustrimit, të cilët pas informimit dhe njohurive që morën përgjatë trajnimit sollën në jetë perceptimin e tyre në lidhje me autonominë e trupit dhe diskriminimin gjinor.

Në total janë 20 vepra të realizuara, 10 nga zhanri i fotografisë dhe 10 nga zhanri i ilustrimit, të cilat momentalisht ndodhen në pedonalen e Tiranës deri me dt 10 dhjetor.
 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

SHBA-të janë të gatshme të angazhohen në diplomaci serioze dhe të qëndrueshme me Korenë e Veriut