Turistë të huaj në Divjakë, parkut të Karavastasë i shtohet autobusi ekologjik

Ndërthurja e lagunës, pyllit me pisha dhe detit e bëjnë Divjakën një ndër pikat më të frekuentuara turistike.

Së fundmi në dispozicion të vizitoreve është vendosur një autobus elektrik për të lëvizur brenda pyllit. Një grup turistësh nga Kansasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës vlerësojnë infrastrukturën. 

"Është hera e parë që vij në Shqipëri dhe po më pëlqen shumë parku i Divjakës. Atje ku jetoj unë është si shkretëtirë, ndaj këtu jam mahnitur me detin, pyllin gjithë natyrën. Me autobusin elektrik zhvilluan një udhëtim të këndshëm me grupin", tha turisti amerikan.

Qendra e vizitorëve, kulla 360 grade, flota e varkave, shtigjet brenda pyllit janë atraksionet kryesore të parkut.  Numri i vizitoreve vendas e te huaj është rritur ndjeshëm këto ditë të nxehta korriku në parkun kombëtar Divjake- Karavasta.

M.Q./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Asgjësohen 4945 bimë kanabisi në 6 qarqe të vendit, ishin kultivuar në zona të thella malore

Asgjësohen 4945 bimë kanabisi në 6 qarqe të vendit, ishin kultivuar në zona të thella malore