Turistët e huaj në Durrës, kryeministri Rama poston videon e grupit të të rinjve nga Pisa në Kepin e Rodonit

Këtë vit ka pasur rritje të pushuesve të huaj në Shqipëri, gjë që kryeministri Rama e shfaq me postime të shpeshta në rrjete sociale. Në Facebook, këtë herë kryeministri Rama postoi një video me pushues në plazhet e Durrësit.

“Sezoni veror në bregdetin shqiptar vijon me fluks të lartë turistësh të cilët kanë zgjedhur të frekuentojnë plazhet e Durrësit, nga Plazhi i Madh, në Currila, në Kallm e Gjirin e Lalzit, ku kanë gjetur më të mirën që mund të kërkojë një turist; nga çmimet e lira, te qetësia, pastërtia dhe shërbimi cilësor. E konfirmuar edhe nga vetë turistët e huaj siç është dhe grupi i të rinjve italianë ???????? nga Pisa, që prej katër vitesh pushojnë këtu: Shqipëria çdo vit ofron gjëra të reja”, shkroi Rama.

Në videon e postuar në faqen e kryeministrit, një grup të rinjsh nga Pisa e Italisë shfaqin mbresat që kanë për Shqipërinë.

“Kemi ardhur nga Pisa dhe jemi në Kepin e Rodonit, për të vizituar këtë vend shumë të bukur që ofron kulturë, ushqim të mirë, njerëz të mirë, resorte të mira dhe det të bukur. Kemi katër vite që vijmë dhe Shqipëria na ofron gjithmonë gjëra të reja, është një vend në zhvillim”, tha pushuesja nga Pisa.

Sipas të dhënave të fundit të INSTAT, rezulton se 1 milion e 403 mijë e 333 shtetas të huaj kanë vizituar vendin tonë vetëm gjatë muajit korrik, ku  rreth 1. 3 milionë shtetas kanë deklaruar se qëllimi i ardhjes në Shqipëri është turizmi, duke përbërë kështu  97% të vizitorëve që kanë ardhur në vendin tonë gjatë korrikut. Numri i shtetasve të huaj që kanë ardhur në vend gjatë pikut të sezonit turistik është 21.1 % më i lartë se një vit më parë.

D.GJ/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 31/08/2022 02:35

  Keto video-reklame jane pa vlere.Ne doni te dini mbresat e verteta te turisteve dhe opinionet e verteta pa komplimente te tepruara,kerkoni ne YOUTUBE video qe vene turistet.Tregojne te mirat dhe te metat,ato jane video te verteta,jo keto qe komplimentat i kane pa hesap.

  Përgjigju
 • Aliu: 30/08/2022 15:13

  Do zoti nuk i grabisin e perdhunojne, sidomos tani qe u elspozuan qe qenkan te Kepi Rodonit…

  Përgjigju
 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 30/08/2022 15:11

  Te mburresh qe qytetaret e tu nuk kane mundesi te bejne pushime kesaj nuk di cfare emri t'i vendos ...

  Përgjigju
 • rio: 30/08/2022 14:46

  njeri i mbaruar meret me 5 turist kur vendin e kan pushtuar bandat edhe skamja

  Përgjigju
 • Nona: 30/08/2022 14:40

  Rameee lufto krimin dhe bandat leri fotot me turistat se ata sdin gje ca behet ketu te ne qe eshte bere si sicilia e viteve 80-90 he te keqen,vetem keta nderkombetaret mynd ta mbledhin ty se ke dal nga shinat,populli ska ca te bej dhe zgjedh tw largohet ne emigrim

  Përgjigju
  • Kinda: 30/08/2022 19:01

   Po Linda dhe djali Juan me inkubator ishit aty? Me ke say I pe me ate me xham apo pa xham

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës