Në Vlorë edhe për turizëm historik! Dyfishohet numri i vizitorëve në kala e muze! Këtë vit 50% më shumë

VLORE- Rreth 21 mijë turistë kanë vizatuar muzetë dhe kalatë në qarkun e Vlorës gjatë sezonit veror. Shifrat u bënë të ditura nga Drejtori i Trashëgimisë Kulturore në Vlorë, i cili theksoi se këtë vit numri i turistëve është dyfishuar krahasuar me vitin e kaluar. Më e preferuara ndër monumentet, mbetet Kalaja e Porto Palermos.

Sezoni turistik ka shënuar rritje të numrit të vizitoreve në muzetë dhe sitet arkeologjike të Vlorës.

Referuar shifrave, numri i biletave është rritur me 50 për qind krahasuar me një vit më parë.

 “Nga 14 mijë vizitore që ishin vitin e kaluar gjatë muajve të verës, këtë sezon numërohen 21 mijë vizitorë, tha  Orges Feimi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Vlorë.

Kalaja e Porto Palermos ka regjistruar numrin me te lartë të turistëve, kryesisht të huaj.

 “Krahasuar me vitin e kaluar ky numër rreth 66% me shume ndërsa me vitin 2019 qe cilësohet edhe viti me i mire shifrat janë ne rreth 25% me shume”, vijoi Feimi.

Pritshmëritë mbeten të larta edhe për vjeshtën, ndërsa në rritjen e numrit të vizitorëve ka ndikuar dhe restaurimi i një sërë objektesh historike në Vlorë.

M.T/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat