Turqi, demonstruesit përplasen me
policinë, përdoret gaz lotsjellës

Turqi, demonstruesit përplasen me<br />policinë, përdoret gaz lotsjellës
TURQI- Policia turke kanë përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit në sheshin "Taksim" të Stambollit në përvjetorin e parë të protestave vdekjeprurëse të një viti më parë. Rreth 25,000 policë janë vendosur në qytet, pas thirrjeve për protesta në mbarë vendin. Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan më parë paralajmëroi të rinjtë të mos marrin pjesë në protesta.
 
“Një vit më vonë po bëhet thirrje për demonstrata, por ju, të rinjtë e Turqisë, nuk duhet t’i përgjigjeni”, tha Erdogan.
 
Kryeministri turk e cilësoi lëvizjen si “organizatë terroristë”, e cila po kërkon të manipulojë rininë moralisht dhe financiarisht, duke tentuar të kërcënojnë ekonominë tonë.
 
Sipas raporteve të mediave ndërkombëtare, disa persona janë plagosur. Forcat e sigurisë kanë arrestuar edhe një gazetar të “CNN”, por më pas ai dhe grupi i tij i xhirimit janë liruar.
 
Protestat e një viti më parë kundër planit të ri të zhvillimit dhe kundër prerjes së pemëve në parkun “Gezi” në Stamboll u shndërruan në tubime masive antiqeveritare. Një numër i madh protestuesish  vranë dhe me mijëra u plagosën.
 
Një grua e cila kishte rënë në gjendje kome gjatë protestave të dhjetorit, si pasojë e thithjes së gazit lotsjellës, vdiq të premten.

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’