Turqi/ ‘Plas’ kaosi i revoltës nëpër sheshe pas zhvlerësimit të monedhës vendase! Qytetarët kërkojnë dorëheqjen e Erdoganit

Protestues me pankarte: Tani mjaft, nuk pajtohemi me ju!

Një protestë e qytetarëve të revoltuar me problematikat e fundit ekonomike të pranuara gjithashtu nga Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, ka bllokuar të gjitha rrugët e Stambollit.

Qytetarë të zemëruar me qeverisjen e Erdogan janë bashkuar njëzëri duke kërkuar largimin e liderit të tyre pavarësisht bllokimeve dhe dhunës së ushtruar nga policia. Policia sulmoi aksionin e planifikuar nga Forcat e Punës, Paqes dhe Demokracisë të Stambollit që do të mbahej përpara Statujës së Demit Kadıköy me sloganin "Nuk jemi të detyruar ndaj këtij pushteti, këtij urdhri". Më shumë se 50 persona u arrestuan në të gjithë Stambollin. Por arrestimet nuk ishin të mjaftueshme, me përndjekjen e marshimeve në çdo lagje të Stambollit policia ka përdorur edhe dhunë fizikë kundrejtë punëtorëve dhe protestuesve.

Revoltuesit janë mjaft të sigurt në atë që kërkojnë, duke i bërë ballë forcave policopre me thirrjen:"Ndalimet, arrestimet, represionet nuk mund të na frikësojnë". Si pasojë janë dhunuar aktivistët në makinën e paraburgimit në rrugën e Kios. Policia ka penguar marrjen e pamjeve. Qytetarët në shtëpitë e tyre e kanë mbështetur aksionin duke vjedhur tenxhere dhe tepsi. Nndërkohë janë arrestuar edhe 7 femra nga shoqata e mbrojtjes së grave, gjatë kohës që policia po i kontrollonte ato mbaheshin në pranga me kokë poshtë. Më shumë se 50 persona u arrestuan në protestat në të gjithë Stambollin.

Situata në Turqi vjen si rrjedhojë e një krizë të thellë ekonomike duke filluar që nga zhvlerësimi i lirës turke deri te inflacioni shumë i lartë duke e çuar popullin në varfëri ekstreme dhe rritje të papunësisë. Vlera e lirës aktualisht konvertohet në 13.54 dollarë. Paga bazë në të Turqi ka rënë në 230 dollarë, më e ulët së paga në Kinë.

Pavarësisht deklatratës së Erdogan ditën e hënën ku u zotua se Turqia do të ketë sukses në "luftën e saj ekonomike për pavarësi" populli i zhgënjyer ka zgjedhur të kërkojë të drejtën e tij duke marshuar. Kjo është dita e dytë që protestohet për të drejtat e qytetarëve nëpër rrugë e rrugica të Stambollit dhe situata pavarësisht se po ‘zjen’ një pjesë e mediave të mëdha turke kanë zgjedhur të heshtin. 

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Fundi i ‘epokës’ së Merkel, kancelarja ‘e hekurt’ do të përcillet me këngë lamtumire