POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Turqi/ Prokuroria urdhëron arrestimin e 1112 personave, dyshohen për lidhje me organizatën terroriste FETO

Prokuroria turke ka lëshuar këtë të martë urdhër arreste për 1112 të dyshuar si pjesëtar të organizatës terroriste (FETO), të drejtuar nga Fetullah Gylen.

Ky është një nga operacionet më të mëdha që ka nisur kundër mbështetësve të Gylenit. Operacioni u përqendrua kryesisht në Ankara dhe në 76 provinca të tjera.


Që në nisje të këtyre operacioneve në total janë arrestuar 77 mijë persona ndërkohë që utoritetet kanë pezulluar150,000 nëpunës civilë dhe personel ushtarak. Autoritetet turke thonë se masat janë të nevojshme për të luftuar kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare.

FETO dhe udhëheqësi i saj Fetullah Gylen orkestruan grushtin e shtetit të 15 korrikut 2016, i cili  shkaktoi rreth 251 persona të martirizuar dhe rreth 2,200 të plagosur

Gylen, një ish-aleat i presidentit Tayyip Erdogan, ka mohuar përfshirjen në përpjekjen e grushtit të shtetit. 

m.v./Shqiptarja.com
Komento