TURQI – Tetë vjet burg për policin që vrau një manifestues në vitin 2013

ANKARA, 3 shtator /ATSH-AFP/ - Drejtësia turke dënoi sot me tetë vjet burg një polic i shpallur fajtor për vrasjen e një manifestuesi gjatë kryengritjes antiqeveritare në qershor 2013 duke ngjallur irritim tek të afërmit e viktimave që denoncuan një "shtet vrasës".
Në përfundim të një procesi simbolik për presionin e ushtruar nga qeveria islamiko-konservatore kundër lëvizjes të ashtuquajtur "Gezi", gjykata kriminale e Ankarasë shpalli, Ahmet Sahbaz, një funksionar policie, 28 vjeç, fajtor për vrasje.
Gjyqtarët kanë theksuar gjithashtu se i akuzuari ka qenë viktimë e provokimeve nga ana e manifestuesve.
Në një sallë, ku po zhvillohej seanca gjyqësore, rrethuar nga forcat e sigurisë, ky verdikt u prit si një fyerje nga publiku, që hodhi shishe në drejtim të gjyqtarëve dhe thirri slogane duke denoncuar "shtetin vrasës".
"Nuk kam asgjë për të thënë. Sistemi gjyqësor ka mbështetur këtë vrasje", theksoi vëllai i viktimës, Mustafa Sarisuluk.
Ethem Sarisuluk, 26 vjeç, u vra me një plumb në kokë gjatë një manifestimi kundër qeverisë së kryeministrit, Recep Tayyip Erdogan, sot president, më 1 qershor në Ankara. Ai vdiq pas dy javësh në koma.
Publikuar në rrjetet sociale disa orë pas ngjarjes, imazhet video tregojnë policin duke hapur qëllimisht zjarr ndaj viktimës pa asnjë kërcënim të dukshëm duke bërë të mendosh se ai nuk kishte reaguar për vetëmbrojtje./
/ec/ a.jor.

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Erion Veliaj flet me emra: JOQ dhe Lolita u vendosin gjoba linjave të autobusëve! Ja kush janë pronarët