Turqia akuzon rojen bregdetare greke se ka qëlluar me armë në përpjekje për të fundosur gomonen me refugjatë (VIDEO+FOTO)

Turqia akuzon rojen bregdetare greke se ka qëlluar me armë në përpjekje për të fundosur varkën me refugjatë e cila ishte nisur nga brigjet turke të Bodrum, me destinacion kontinentin europian.

Sipas burimeve në presidencën e Ankarasë dhe sipas asaj që tregojnë këto fotografi të shpërndara nga qeveria turke, rojet greke kanë qëlluar edhe disa të shtëna paralajmëruese dhe kanë goditur shkopinj gomonen dhe refugjatët, të cilët më pas, sipas Ankarasë qyrtare, u shpëtuan nga Rojet Bregdetare Turke.

Autoritetet e Athinës kanë vendosur të forcojnë kontrollet në kufijtë detarë dhe tokësorë pasi Ankaraja ka vendosur të lejojë migrantët të udhëtojnë në vendet e BE.

Nga ana e tyre, në këtë luftë propagandistike, autoritetet greke kanë thënë se kanë qenë ata që kanë shpëtuar nga mbytje disa dhjetra njerëz që ndodheshin në gomone.


Lajmi kryesor:

Kriza në Siri, Turqia sulmon me dronë, 19 të vdekur. Ishulli grek Lesbos, banorët dhe roja bregdetare zmbrapsin gomonet dhe sulmojnë gazetarët (FOTO)


  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Bujar Çela tallet me PD dhe publikon foton e Berishës me Enverin te grupi i Komisionit të Integrimit: Rroftë Partia! Demokratët: Provokim vulgar